M jak Mrówka

Suszarki balkonowe i ogrodowe

Suszarki balkonowe i ogrodowe

Ciepłe dni sprzyjają suszeniu prania na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Ubrania potem pachną świeżym powietrzem, a ponadto szybciej schną. Oczywiście możemy tak jak nasze mamy czy babcie porozciągać sznurki, ale o wiele estetyczniej wygląda bielizna rozwieszona na suszarce. Ponadto zajmuje ona o wiele mniej miejsca.

Na rynku możemy znaleźć kilka (jak nie kilkanaście) rodzajów suszarek. Nie powinniśmy mieć więc z ich wyborem najmniejszego problemu. Jednak jeśli nasz balkon jest mały, to o zakupie konkretnego modelu w dużej mierze decyduje jego metraż. Jakie suszarki sprawdzą się na małej powierzchni, a jakie na dużej?

Rodzaje suszarek balkonowych i ogrodowych

Najpopularniejsze są suszarki rozkładane – poziome lub pionowe. Są praktyczne, gdyż po wysuszeniu ubrań możemy je złożyć i przechowywać w niewidocznym miejscu, np szafie. Niestety poziome (z odchylanymi skrzydłami) zajmują dość dużo miejsca – sprawdzą się więc na dużych balkonach i tarasach. Mniej miejsca potrzeba na suszarkę pionową, która przypomina wieżę. W tym przypadku pranie wiesza się na kilku poziomach umieszczonych się jeden nad drugim. Suszarki balkonowe mogą być również nakładane na poręcz. Dostępne są modele, których ramiona zakładane są na zewnątrz balkonu, jak i do wewnątrz. Nie mają jednak zbyt dużej powierzchni suszenia, przeznaczone są raczej do suszenia bielizny. Je również możemy zdjąć i schować. Ponadto takie suszarki możemy również umieścić na grzejniku – przydadzą się więc również zimą. Na balkonie możemy również zamontować linki na pranie – podciągnięte do góry są prawie niewidoczne. Aby powiesić pranie, linki opuszcza się. Suszarki są montowane na stałe do sufitu lub ściany. Na bardzo małych balkonach rozwiązaniem są suszarki automatycznie zwijane. Pojemnik ze szpulkami montuje się na jednej ze ścian, a po przeciwnej stronie – sznurki. Długość sznurków można bez problemu dostosować do rozmiarów balkonu. Po wysuszeniu odzieży wystarczy zwinąć suszarkę. W ogrodzie możemy zdecydować się na suszarkę, która po rozłożeniu przypomina parasol. Zakupić możemy modele z regulowaną wysokością, kilkupiętrowe, wsadzane w ziemię lub do zabetonowania. Największą zaletą suszarek ogrodowych jest ich duża pojemność.

Na co zwrócić uwagę kupując suszarkę

Wszystkie suszarki powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych – muszą koniecznie być zabezpieczone przed korozją. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się modele aluminiowe lub z tworzyw sztucznych. Dobrze też, aby suszarkę rozkładaną łatwo było złożyć i by po złożeniu nie zajmowała zbyt dużo miejsca. Musi też być lekka (przeniesiemy ją wtedy bez problemu) i stabilna (aby nie przewróciła się pod wpływem wiatru). Kupując suszarkę pionową, warto zdecydować się na model wyposażony w regulację wysokości – pozwoli to dopasować suszarkę do rodzaju rzeczy, które aktualnie suszymy.

autor: Asia
zdjęcia: Vileda

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *