M jak Mrówka

Bezpieczny dom w czasie wakacji

Bezpieczny dom w czasie wakacji

Szykując się na urlop, lepiej nie obnosić się zbyt ostentacyjnie z pakowaniem walizek do samochodu. Sprytny złodziej przed kradzieżą z reguły obserwuje swój cel – będzie wówczas wiedział, że domownicy wybierają się gdzieś dalej.

Planując dłuższy wyjazd, warto poprosić zaufaną osobę – np. członka rodziny (dziadka czy siostrę), przyjaciela czy dobrego sąsiada – o to, aby podczas naszej nieobecności zaglądał od czasu do czasu do domu i przeszedł się po posesji. Takie niespodziewane wizyty mogą skutecznie odstraszyć krążącego wokół domu intruza. Jeśli korzystamy z usług agencji ochrony, należy poinformować jej pracowników o tym, kto będzie zaglądał do naszego domu, dzięki czemu w razie alarmu będą oni mogli skontaktować się z tą osobą.

Dobrym pomysłem jest również zastosowanie rozwiązań, które sprawią, że dom nie będzie wyglądał na opustoszały. W tym przypadku sprawdzą się czasowe włączniki światła, które w określonym przez nas czasie uruchomią lampy w rożnych pomieszczeniach, sprawiając wrażenie, że któryś z mieszkańców jest nadal w domu. Warto również zainwestować w uruchamiane czujnikiem ruchu lampy zewnętrzne. Gdy tylko wykryją obecność człowieka, oświetlą posesję, utrudniając tym samym intruzowi niepostrzeżone przedostanie się do domu.

Bezpieczny dom w czasie wakacji
Smart alarm

Jedną ze skuteczniejszych metod zabezpieczenia domu przed kradzieżą mienia jest montaż systemu alarmowego. Uruchomienie alarmu może nastąpić już wówczas, gdy intruz wejdzie na posesję – aby było to możliwe, na terenie posesji umieszcza się specjalne bariery podczerwieni. Wysyłają one między sobą niewidzialne wiązki podczerwieni – ich przecięcie spowoduje uruchomienie alarmu, dzięki czemu intruz zostanie spłoszony, zanim jeszcze zdoła przedostać się do wnętrza domu. Wykrycie złodzieja, zanim wtargnie on do domu, umożliwią również zamontowane przy oknach i drzwiach (czyli w miejscach, przez które intruz najczęściej próbuje wtargnąć do budynku) czujki magnetyczne, zwane kontaktronami. Dzięki ich zastosowaniu próba otwarcia lub podważenia stolarki zostanie natychmiast wykryta i wywoła alarm. Gdy intruzowi uda się przedostać do wnętrza domu inną drogą, jego obecność wykryją zamontowane w różnych pomieszczeniach czujki ruchu.

autor: Asia
zdjęcia: Somfy Protect, stockphoto.com , fotolia.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *