M jak Mrówka

Mieszkanie w starej kamienicy – pomysły, projekty, inspiracje

Stare budownictwo przyciąga wielbicieli mieszkań o nietypowych rozwiązaniach przestrzennych i dawnych detali architektonicznych. Ponadstandardowa wysokość, nierzadko przekraczająca nawet 3 metry, okna o nietypowych kształtach, klimatyczne pokoje w amfiladzie, zachowane stare parkiety, stiuki czy okazałe kilkuskrzydłowe drzwi są doskonałym punktem wyjścia do niebanalnych aranżacji.

Mieszkanie w starej kamienicy ma ogromny potencjał aranżacyjny. Wysokie pomieszczenia i nietypowe okna to świetna baza dla wnętrz w stylu klasycznym. Można tu znacznie łatwiej niż w nowym budownictwie odtworzyć wnętrze „z epoki” – antyki i ich współczesne repliki znajdą tutaj naturalny dla siebie kontekst. To również dobra podstawa do stylu eklektycznego – pozostałości po dawnych latach świetności w połączeniu z nowoczesnym wyposażeniem zmieszanym ze stylowymi sprzętami dają zwykle doskonały efekt. Mieszkania w kamienicach to drugi po pofabrycznych wnętrzach typ lokali, gdzie niewielkim wysiłkiem wykreujemy pomieszczenia w stylu industrialnym. Zobaczmy, jakie efekty można osiągnąć w takiej przestrzeni.

Mieszkanie w starej kamienicy – pomysły, projekty, inspiracje Mieszkanie w starej kamienicy – pomysły, projekty, inspiracje Mieszkanie w starej kamienicy – pomysły, projekty, inspiracje Mieszkanie w starej kamienicy – pomysły, projekty, inspiracje

Sufit wysoko

Urządzenie wnętrza z wysokim sufitem wymaga pomysłu. Sprawdza się tutaj zasada trójek – ścianę dzielimy na na trzy równe części, z których każda będzie miała jasno sprecyzowany zamysł aranżacyjny. Całość wyposażenia i dekoracji nie powinna skupiać się wyłącznie w dolnych partiach pomieszczenia. Dlatego projektanci wysokich wnętrz starają się włączyć detale dekorujące sufit takie jak rozety czy też stiuki okalające górne partie ścian. Zachowanie ich staje się gwarancją zachowania dobrych proporcji w aranżacji. Ważnym elementem jest oświetlenie – okazały kandelabr lub żyrandol wzbogaci pustą przestrzeń wysokich partii wnętrza. Ponadstandardowa wysokość może być pretekstem do wyeksponowania efektownych opraw oświetleniowych. Możliwość zawieszenia na długim kablu czy łańcuchu modnych lamp w stylu loftowym pozwala ukazać ich formę. Można też potraktować oświetlenie jako sposób do podzielenia pomieszczenia na części funkcjonalne. Zawieszenie obrazów i innych dekoracji w wysokim wnętrzu wymaga czujności. Obrazy powinno się zamieścić na wysokości oczu, ale jeśli chcemy podkreślić reprezentacyjny charakter mieszkania, możemy powiesić je powyżej tej linii. W wyjątkowo wysokich pomieszczeniach zaleca się obniżenie sufitu np. poprzez budowę antresoli czy innych elementów użytkowych, jednocześnie wzbogacających przestrzeń wnętrza.

Mieszkanie w starej kamienicy – pomysły, projekty, inspiracje Mieszkanie w starej kamienicy – pomysły, projekty, inspiracje

Stary parkiet – dlaczego warto go zachować

Stare parkiety cieszą się coraz większym powodzeniem. Odżywa moda na parkiet ułożony w klasyczną jodełkę – staje się on podstawą nie tylko aranżacji klasycznych, ale też nowoczesnych. To wzór drewnianej posadzki często spotykany w starych kamienicach, który podczas remontu mieszkania warto zachować. Możemy też spotkać unikatowe wzory parkietów, trudne do odtworzenia – ich uzyskanie jest często niemożliwe lub bardzo kosztowne. Nawet trzeszcząca i uginająca się posadzka dla wielu osób może być wręcz atutem. Nie oznacza to, że jest to parkiet słabej jakości – kiedyś do drewnianych posadzek pozyskiwano drewno z wiekowych drzewostanów.

Mieszkanie w starej kamienicy – pomysły, projekty, inspiracje Mieszkanie w starej kamienicy – pomysły, projekty, inspiracje

Stare boazerie, efektowna stolarka

W starych kamienicach nierzadko możemy spotkać stary typ boazerii, które również we współczesnych wnętrzach robią furorę. To tzw. boazeria angielska – wykonane z drewna płyty, często urozmaicone ozdobnymi profilami pomalowane zazwyczaj na jasny kolor odtwarzane są dzisiaj w rozmaity sposób. Jeśli zastaliśmy taki element w pozyskanym przez nas mieszkaniu, warto go zachować. Odnowienie boazerii nie powinno sprawić kłopotu. Szlachetne gatunki drewna, z jakich je wykonywano, łatwo będzie zeszlifować i pomalować. Ewentualne ubytki można uzupełnić, sięgając po profile np. gipsowe. Podobnie podejdźmy do starej stolarki, szczególnie drzwi wewnętrznych, które po renowacji mają szansę wrócić do czasów swojej świetności. Dwuskrzydłowe, wysokie drzwi z dekoracyjnymi ościeżnicami z przywróconą podczas renowacji drewnianą powierzchnią lub przeciwnie pomalowane kryjącą farbą mogą stać się podstawą aranżacji w wielu stylach.

Mieszkanie w starej kamienicy – pomysły, projekty, inspiracje Mieszkanie w starej kamienicy – pomysły, projekty, inspiracje

Stare mieszkanie – modna aranżacja 

Mieszkania w kamienicach uwielbiane są przez młodych. Niewielkim sumptem można przeobrazić je w oryginalnie urządzone pierwsze lokum. Często ich właściciele decydują się na niewielki lifting – pomalowanie starej ceglanej ściany czy pobielenie zniszczonej posadzki drewnianej. Doskonale wkomponowują się w takie wnętrza meble z drewnianych palet czy nowoczesne oświetlenie loftowe.

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

  • Świetna firma – DD PROJEKT! Jakiś czas temu zakupiłam nowe mieszkanie ale totalnie nie miałam pojęcia jak je wyremontować i urządzić. D&D Projekt zrobiło za mnie wszystko i to jeszcze tak jak sobie wymarzyłam. Moje mieszkanie jest piękne i nowoczesne, bardzo dziewczęce a o to właśnie mi chodziło. Jestem im ogromnie wdzięczna i z całego serca polecam skorzystać z ich usług!

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *