M jak Mrówka

Modne motywy kwiatowe na tapetach

Modne motywy kwiatowe na tapetach

Kwiaty to niegasnący motyw dekoracyjny wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Na topie są dzisiaj tapety oraz naklejki z bezpretensjonalnymi kwiatami wprost z łąk, pól czy wiejskich ogrodów. Jednak inspiracją dla ich wzornictwa jest nie tylko natura, ale też dzieła malarskie.

Modne motywy kwiatowe na tapetachKwiaty wyglądają szczególnie efektownie, gdy jest ich dużo, dlatego niezawodnym sposobem na dodanie wnętrzom urody jest zastosowanie tapet z motywem kwiatowym. Ich użycie zawsze odświeża i ożywia stylizację. Siła wyrazu tego typu tapet jest tak duża, że warto nimi ozdobić tylko jedną ścianę – nie zasłaniajmy jej zbytnio, tapety są tak piękne, że aż godne ekspozycji. Podziwiajmy je nie tylko w salonie czy sypialni, odpowiednio dobrane sprawdzą się też na ścianie łazienki, jadalni czy nawet w wiatrołapie.

Tapety bliskie Dalekiemu Wschodowi

Dzisiaj to nie znane od zawsze romantyczne „rzuciki” bukiecików czy przeskalowane egzotyczne storczyki lub orchidee są hitem. Jeżeli lubimy orientalne klimaty, to z pewnością sięgniemy po tapety wykorzystujące japonizujące gałązki kwitnących wiśni – najlepiej z usadowionymi na nich słowikami. „Narysowane” są one delikatną kreską z użyciem tuszu lub wodnych farb, w typowych dla malarstwa japońskiego zestawach kolorystycznych. Tapety z motywami dalekowschodnimi zachwycają swoją starannością: uchwyceniem detali, wyrazistością i czystością barw.

Modne motywy kwiatowe na tapetach Modne motywy kwiatowe na tapetach Modne motywy kwiatowe na tapetach Modne motywy kwiatowe na tapetach

Trendy 2018 – tapety jak z obrazu

Silnym trendem we wzornictwie tapet jest sięganie po wzory bliskie kompozycjom malarskim. Inspirowane nimi tapety korzystają ze sprawdzonych w malarstwie chwytów kompozycyjnych, zestawień kolorystycznych. To dzieła, na które może sobie pozwolić każdy! Jednak dzisiaj nie są odtwarzane lub przetwarzane obrazy impresjonistów. Niezwykłych przeżyć wizualnych dostarczą nam tapety inspirowane malarstwem flamandzkim i holenderskim szczególnie barokowym. Tapety te noszą ślady kompozycji tworzonych choćby przez Jana van Huysum, Jana Breughla Starszego, Jana de Hemma czy Abrahama Mignona. Bukiety kwiatów ich autorstwa – często wzbogacone o elementy fauny wyróżnia delikatność rysunku, świeżość barw. Prawie wszystkie te kompozycje florystyczne są umieszczane na ciemnym tle. Równie twórcze dla wzornictwa modnych tapet jest malarstwo Henri Rousseau, zwanego celnikiem – malarza tworzącego w cieniu impresjonistów. Jego baśniowy świat wyśnionej dżungli przeniesiony na tapety olśniewa bogactwem naiwnie interpretowanych egzotycznych roślin i zwierząt.

Modne motywy kwiatowe na tapetach Modne motywy kwiatowe na tapetach

Tapety z zielnika

Wdzięcznym tematem są także zioła, leśne i łąkowe kwiaty. Również one są „przenoszone” na tapety wprost ze stron starych zielników lub podręczników botaniki. Często wzory tapet wyglądają jakby na ścianie pojawiły się wręcz kartki z zestawem ziół czy kwiatów z ogródka babci. Wierność tematowi jest tak duża, że nierzadko rumiankom, sasankom, piwoniom czy pierwiosnkom towarzyszą łacińskie opisy. Możemy więc nie tylko cieszyć wzrok, ale też zdobywać wiedzę:)

Ania W. 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *