Moda na retro we wnętrzach nie mija – domowe ekspozycje ze starymi lub stylizowanymi na stare sprzętami są ciągle na topie. Wśród wielu urządzeń do aranżacji w stylu retro wyróżniają się poprzedniczki komputerów – stare maszyny do pisania.
Na aukcjach internetowych i targach staroci jest coraz więcej starych urządzeń oraz domowych sprzętów, które ze względu na postęp techniczny utraciły swoją funkcjonalność, ale cieszą się ogromnym powodzeniem wśród kolekcjonerów. Chcąc zaaranżować wnętrze w stylu retro, często sięgamy po stare żelazka, aparaty fotograficzne, radia, telewizory, maszyny do szycia, kuchenne wagi i aparaty telefoniczne – wprawne oko konesera doceni urok każdego starego żeliwa. Nawet te niekompletne czy podrdzewiałe posłużą do dekoracji wnętrz – patyna i niedoskonałość tylko dodaje im charakteru. Lubią je wszyscy – dla starszego pokolenia to przedmioty niosące za sobą ogromny ładunek nostalgiczny, młodzi szybko adaptują je do aranżacji w stylu industrialnym i eklektycznym. Moja córka kupiła maszynę do pisania w prezencie swojemu mężowi jako taki właśnie klimatyczny męski gadżet. Jednak ku mojemu zaskoczeniu, zamiast na jego biurku, maszyna wylądowała na najbardziej wyeksponowanym miejscu w mieszkania – na komodzie w holu ustawionej na wprost drzwi wejściowych. Powstała z udziałem tego klimatycznego dodatku dekoracyjnego scenografia intryguje i przyciąga uwagę gości…
Maszyna do pisania – gadżet z historią
Starszym czytelnikom znane są doskonale zachodnie i polskie modele maszyn do pisania pochodzące z połowy XX wieku. Jednak historia tego urządzenia sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy to Amerykanin Latham Sholes skonstruował pierwszy model urządzenia – miało ono klawisze, taśmę nasyconą atramentem oraz poziomą metalową płytkę z nałożoną na nią kartką papieru. Pierwsza maszyna do pisania była uruchamiana przez naciskanie pedałami, podobnie jak w ówczesnych maszynach do szycia. Po udoskonaleniu mechanizmu Sholes we współpracy z wytwórnią Remington rozpoczął seryjną produkcję maszyn do pisania. Jednym z wczesnych użytkowników maszyny do pisania był Mark Twain – pierwszym napisanym na maszynie utworem była powieść „Przygody Tomka Sawyera”, w Polsce na maszynie pisali m.in. Bolesław Prus. W 1914 roku J. Smather opracował maszynę do pisania napędzaną silniczkiem elektrycznym. Elektryczne maszyny do pisania pojawiły się na rynku około 1920 roku. W latach 60. koncern IBM opracował nowy typ maszyny do pisania, w których czcionki zamocowane były na osobnych dźwigniach. W latach 80. pojawiła się maszyna do pisania wyposażona w wyświetlacz, podstawowe oprogramowanie do edycji tekstu i stację dyskietek. Z czasem maszyny do pisania zostały wyparte przez komputery.
Maszyna do pisania – bohater domowej scenografii w stylu retro
Stara zabytkowa maszyna do pisania urozmaici wystrój każdego wnętrza, niekoniecznie musi to być gabinet czy biblioteka. W zależności od miejsca i towarzyszących jej przedmiotów uzyskamy aranżację klasyczną lub nowoczesną. Wykonana z metalu pomalowanego na czarno i wyeksponowana na eleganckim drewnianym biurku obok książek czy innych gadżetów takich jak stary globus, gramofon czy kałamarz stworzy nostalgiczną scenografię idealną zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Zdarta farba i podrdzewiały korpus maszyny to dobry punkt wyjścia do aranżacji w stylu loftowym. We wnętrzach nawiązujących do stylistyki lat 50. i 60. najlepiej sprawdzą się maszyny w wyrazistych mocnych kolorach, na przykład pomarańczowym, żółtym lub seledynowym.
autor tekstu: Hania