M jak Mrówka

Czyste żelazko

Po wyczyszczeniu przypalonego żelazka teściowej, wzięłam się za swoje. Mam już je ze dwa lata i tak naprawdę nie poświęcałam mu za wiele uwagi, chociaż wiem, że żelazko należy regularnie konserwować, aby służyło nam przez wiele lat.

fot. fotolia.com

Usuwanie kamienia

Podstawowym błędem, jaki robię – a myślę, że większość z nas tak robi tak samo – to nalewam do żelazka zwykłej wody z kranu, a powinno się używać destylowanej. Jednak nigdy nie mam jej w domu. Postanowiłam więc pozbyć się kamienia, ponieważ moje żelazko nie ma automatycznej opcji jego usuwania. Sięgnęłam po sprawdzony ocet. Rozrobiłam go z wodą w proporcji 1:1 i mieszaninę wlałam do pojemnika na wodę. Następnie podłączyłam urządzenie do prądu i ustawiłam tryb parowania. Pozostawiłam żelazko na 15 minut. Po tym czasie opróżniłam zbiorniczek z pozostałej cieczy i poczekałam, aż żelazko wystygnie. Znowu napełniłam pojemnik, tym razem czystą wodą i powtórzyłam czynność parowania. Czekałam do momentu, aż cała woda została usunięta. To konieczne, w ten sposób zyskałam pewność, że w żelazku nie została ani kropla octu (może on zniszczyć ubrania lub samo żelazko).

Żelazko z czystą stopą

Stopę mojego żelazka postanowiłam przemyć – i znowu wybrałam ocet  – środek na wszystko:). Nalałam go na ściereczkę i przetarłam stopę. Następnie postanowiłam wyczyścić zakamarki, ponieważ w otworach gromadzi się najwięcej brudu. Użyłam również octu, tym razem jednak moczyłam w nim patyczki do uszu, które sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach. Wszystkie te czynności wykonywałam, gdy żelazko było lekko nagrzane, ale odłączone od prądu. Jeśli wasze żelazko jest mocno zabrudzone, możecie do octu dodać sodę oczyszczoną. Na rynku dostępne są również środki czyszczące – ściereczki i płyny, które pozwolą pozbyć się zanieczyszczeń z powłoki żelazka.  

Niektórych może drażnić zapach octu, ale wystarczy krótkie przewietrzenie mieszkania i nic nie czuć. .

Powierzchnia żelazka

Zewnętrzną powierzchnię żelazka umyłam wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń (ocet był w tym przypadku zbędny). Teraz mam nieskazitelnie czyste żelazko. Tylko ciekawe jak długo…

I tak dzięki teściowej, a dokładniej mówiąc, dzięki temu, że przypaliła żelazko (o sposobach czyszczenia przypalonego żelazka pisałam w artykule „Jak wyczyścić przypalone żelazko?”) moje też lśni. Przecież nie mogę być gorsza:)

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *