Dobrze oświetlone lustro umieszczone nad umywalką w dużym stopniu decyduje o atrakcyjności tej strefy łazienki. Powieśmy je na wysokości odpowiadającej potrzebom domowników.
Najwygodniej jest, gdy dolna krawędź lustra znajduje się tuż nad umywalką, a górna kończy na wysokości górnej krawędzi drzwi – wówczas mamy najobszerniejszy obraz sylwetki. Jeżeli jednak chcemy chronić lustro przed zachlapaniem wodą, dolna krawędź powinna być na wysokości ok. 20 cm nad umywalką.
Na rynku jest bardzo dużo gotowych luster o różnej wielkości i kształtach. Jeżeli zdecydujemy się na niewielkie, trzeba je tak zawiesić, by nasz wzrok padał na wysokości ¾ od dolnej krawędzi. Jednak najlepiej lustro wkleić – dzięki temu tańsze będzie wykończenie ściany nad umywalką inną okładziną.
Równie niezbędne jest zastosowanie w łazience oświetlenia nad lustrem. Ważne, żeby ewentualne dodatkowe oświetlenie umieścić po jego bokach. W tej roli sprawdzają się kinkiety z ruchomym ramieniem – pozwolą nadać światłu odpowiedni kierunek. Światło, które pada tylko z góry, daje mylne pojęcie o naszym rzeczywistym wyglądzie, gdyż tworzą się cienie na twarzy osoby patrzącej w lustro. Wygodnym rozwiązaniem jest lustro z wbudowanymi źródłami światła. Światło może być schowane i nie sprawia kłopotów z czyszczeniem. Tego typu lustra są jednak droższe, dlatego najczęściej decydujemy się na montaż kinkietów. Przybierają one różne formy, w łazienkach dominują te inspirowane prostymi wzorami – są też najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Kinkiety mogą mieć kształt mis, muszli, kuli czy też stożka, walca, graniastosłupa i innych form geometrycznych.
Hania