Po remoncie podłogi, a także kiedy kładziemy posadzkę na nowo ważnym elementem jest jej wykończenie. Montaż listew przypodłogowych w miejscu łączenia ścian z podłogą to niezbędny zabieg zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych.
Każda posadzka – zarówno ta z naturalnych materiałów, jak i laminatów – w miejscu gdzie dochodzi do ściany, powinna mieć niewielką wolną przestrzeń (to tzw. dylatacja). Ponieważ w miarę użytkowania, a także na skutek zmian temperatury i wilgotności we wnętrzu podłoga pracuje, ten wolny margines przy ścianie pozwala na płynne ruchy i zapobiega napięciom oraz wypaczaniu się elementów, z których się składa (dotyczy to zarówno paneli, mozaiki, jak i deski podłogowej).
To właśnie te przestrzenie osłania się listwą przypodłogową. Przede wszystkim ma to walor estetyczny – nie straszy dziura i krzywizny. Ma jednak również znaczenie praktyczne – można łatwo i wygodnie sprzątać oraz myć podłogę, a także ukryć w listwie przewody instalacji elektrycznej, internetowej, alarmowej itp.
Już przy wyborze materiału na posadzkę czy też w trakcie remontu np. cyklinowania podłogi, warto wziąć pod uwagę dobór odpowiednich listew. W zależności od materiału z jakiego jest podłoga oraz wielkości szpar, a także ze względu na nasze preferencje estetyczne znajdziemy wiele atrakcyjnych rozwiązań. W sklepach budowlanych jest pełen wybór listew przypodłogowych, które różnią się wielkością, kształtem, parametrami montażu oraz materiałem z jakiego są wykonane. Niskie listwy to np. 4-6 cm, proste lub w kształcie ćwierćwałka; 6-8 cm, najbardziej popularne w różnych kształtach i stopniach zaokrąglenia oraz najwyższe od 10 do 20 cm określane już mianem cokołu.
Listwy przypodłogowe montowane z opóźnieniem
Niestety, jeśli z jakiś względów po wykonaniu remontu nie wykończyliśmy posadzki listwami przypodłogowymi, a na dodatek urządziliśmy i wyposażyliśmy wnętrze, estetyka i wygoda pozostawią wiele do życzenia. Tak stało się z pomieszczeniem w moim domu, które ze względów na jego rolę potraktowaliśmy w czasie remontu trochę po macoszemu. Garderoba, bo o niej mowa, miała tak jak reszta pomieszczeń cyklinowaną i lakierowaną na nowo podłogę oraz odnawiane ściany (gładź gipsowa, biała farba).
Szybko wstawiliśmy tu meble, suszarkę, deskę do prasowania – w końcu to pomieszczenie użytkowe, używać trzeba było. Na listwy zabrakło czasu, funduszy, trudno dziś sobie przypomnieć – a prowizorka została. Każdorazowo niewykończone miejsca rzucają się w oczy, gromadzi się tam kurz, niewygodnie jest odkurzać, a także zmywać podłogę na mokro. Z perspektywy wiem, że wystarczyło skorzystać z bardzo praktycznego, szybkiego i wygodnego w montażu, a także niedrogiego rozwiązania, które z resztą zastosowaliśmy w innym pomieszczeniu – przypodłogowych listew z PVC.
Listwy przypodłogowe PVC – wygodnie, szybko i tanio
Listwy przypodłogowe z tego tworzywa może nie stanowią zbyt prestiżowego rozwiązania, ale są świetnym wyborem tam, gdzie pomieszczenie nie ma rangi reprezentacyjnej, nie zależy nam na efekcie, ale na schludnym wykończeniu i wygodzie.
Listwy te są bardzo uniwersalne, a co najważniejsze są bardzo łatwe w montażu, nie wymagają fachowego przygotowania i znajomości trików stolarskich, jak przy innych rozwiązaniach np. montażu cokołów. Zaletą listew PVC jest ich elastyczność – nawet przy niezbyt równej ścianie, nietrzymającej linii, listwa będzie przylegać i świetnie zamaskuje zarówno szczelinę, jak i nierówność ściany lub podłogi.
Listwy przypodłogowe z PVC produkowane są w pełnym systemie montażowym – do wybranego modelu bez trudu znajdziemy komplet łączników, narożników zewnętrznych i wewnętrznych, zaślepek, a także kołki szybkiego montażu oraz inne elementy niezbędne do prawidłowej i estetycznej instalacji listew przypodłogowych.
W zależności od wybranej wielkości i modelu listwy z PVC możemy w niej ukryć różne kable i przewody.
Listwy przypodłogowe z PVC nie muszą być białe, producenci oferują całą paletę kolorów i deseni, które sprawiają, że niektóre modele do złudzenia przypominają listwy drewniane, zarówno rodzimych gatunków drewna, jak i drewna egzotycznego. Podobnie jest z szerokim wyborem modeli i fasonów. Listwy PVC znajdziemy w standardowych wymiarach, ale również te o dużych wysokościach, których głównym celem jest ukrycie instalacji elektrycznej i internetowej – te listwy szczególnie znajdą zastosowanie w pomieszczeniach biurowych, gabinetach i tam, gdzie mamy dużo sprzętu RTV (np. pokoju kina domowego).
Listwy PVC są odporne na wilgoć dlatego szczególnie nadają się do pomieszczeń, gdzie prawdopodobieństwo nadmiernej wilgotności jest większe: łazienki, kuchnie, pralnie, hole i przedsionki.
autor tekstu: Dominika
zdjęcia: ASK