M jak Mrówka

Ławka ogrodowa – jaką wybrać

Ławka ogrodowa – jaką wybrać

Ławka ogrodowa to mebel z długą historią – betonowa, drewniana czy metalowa od wieków służyła wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Także dzisiaj warto ją ustawić w zacisznym zakątku ogrodu, nad oczkiem wodnym, na podeście wejściowym czy na tarasie.

Ławka ogrodowa należy do siedzisk, z których jednocześnie może korzystać kilka osób, sprzyja więc zacieśnianiu więzi, a przy tym zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Dostępne na rynku ławki różni materiał, z którego zostały wykonane, wymiary, a także styl – mogą to być zarówno meble ogrodowe bardzo nowoczesne minimalistyczne, jak i klasyczne z bogatymi zdobieniami, dużą grupę tworzą również proste ławki ogrodowe bliskie stylistyce rustykalnej. Ławki są najczęściej sprzedawane pojedynczo, jednak bywają także elementem kompletów. Takie zestawy mebli ogrodowych tworzą najczęściej stół, ławka oraz dwa krzesła lub fotele.

Na co zwrócić uwagę wybierając ławkę ogrodową

Ławka ogrodowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Wpływ na to mają jej wymiary. Dwie osoby mogą wygodnie usiąść na ławce długości 120 cm, natomiast dla trzech odpowiednie będzie siedzisko długości od 150 cm – dostępne są także dłuższe, najczęściej do 180 cm, które z powodzeniem pomieszczą trzy-cztery osoby. Siedzisko ławki jest przeważnie umieszczone na wysokości 40-45 cm. Zwróćmy też uwagę, czy ławka jest wyposażona w podłokietnik – to dla wielu osób duża wygoda. Sprawdźmy również, czy oparcie dobrze podpiera kręgosłup. W przypadku ławek ażurowych warto przyjrzeć się też, jaki jest rozstaw elementów – zbyt rzadki może być niewygodny.

Drewniana ławka ogrodowa

Drewno w ogrodzie to materiał, który ze względu na swoje naturalne pochodzenie, ciepłą i przyjazną strukturę doskonale komponuje się z roślinami, a także elementami małej architektury. Ławki drewniane są produkowane w różnych stylach oraz wymiarach. Najczęściej wykonuje się je z drewna drzew iglastych: sosny, świerku, jodły oraz modrzewia, bardzo efektowne są także ławki z drewna liściastego: akacjowe, bukowe oraz tekowe. Te z mniej szlachetnych gatunków są często malowane farbami kryjącymi lub impregnatami koloryzującymi, które nie tylko chronią ławki przed wilgocią oraz promieniowaniem UV, ale także mają duże walory dekoracyjne. Farby do drewna warto zastosować, gdy chcemy nadać ławce bardziej rustykalny lub romantyczny wygląd. Coraz częściej buduje się również drewniane ławki z palet połączonych wkrętami. Taka ławka będzie nie tylko zgodna z ideą zero waste, ale też łatwo ją wykonać na pożądany wymiar.

Metalowa ławka ogrodowa

Drewniane ławki mają często konstrukcję stalową lub żeliwną, która jest znacznie trwalsza od drewna. Można też wybrać ławki, których wszystkie elementy są wykonane ze stali, aluminium lub żeliwa. Wyroby ze stali oraz aluminium są przeważnie minimalistyczne, często mają siedziska oraz oparcia w formie delikatnej siatki. Ławki żeliwne mają przeważnie znacznie bardziej wyszukane formy – z wzorami roślinnymi inspirowanymi np. secesją, najczęściej są dostępne w kolorze czarnym lub białym. Wyroby metalowe wymagają konserwacji, trzeba je co kilka lat malować stosując farby do metalu.

Technorattanowa ławka ogrodowa

Meble z technorattanu są dzisiaj bardzo popularne w naszych ogrodach, najczęściej są proponowane w formie zestawu, ale też można kupić pojedyncze elementy, wśród których bardzo popularne są ławki z tego materiału. Najczęściej mają metalową konstrukcję, która jest wyplatana taśmami technorattanowymi. Ławki z technorattanu występują w odcieniach bliskich naturze: brązu, szarości, beżu i czerni. Technorattan to bardzo lekki materiał o wielu zaletach. Przede wszystkim nie działa na niego destrukcyjnie wilgoć, nie blaknie również pod wpływem promieniowania UV. To materiał niewymagający zabiegów konserwacyjnych, zabrudzenia można przecierać wilgotną ściereczką.

autor tekstu: Ania
zdjęcie otwierające: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *