M jak Mrówka

Łazienki beżowo-brązowe – wykończenie na lata

Niezależnie od stylu, w jakim urządzamy łazienkę, ważną decyzją jest wybór dominujących kolorów. Jeśli zastanawiacie się, jaki zestaw barw będzie najodpowiedniejszy do waszej łazienki, a nie macie odwagi eksperymentować z mocnymi barwami czy nowoczesnymi aranżacjami – postawcie tak jak ja na beże i brązy. Łazienki beżowo-brązowe są ponadczasowe i nigdy się nie znudzą!

Planując nasz dom, postanowiliśmy, że przy czteroosobowej rodzinie najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będą trzy łazienki po jednej na każdej kondygnacji. Przy naszej sypialni łazienka pełni funkcję małżeńskiego salonu kąpielowego. Dostęp do niej jest nieco utrudniony, aby tam wejść, należy się przedostać przez sypialnię. Dzięki temu mogę ją uznać za przestrzeń w pełni prywatną. Nawet dzieci „nie zapuszczają się” w te rejony domu. Oczywiście, jak na trzykondygnacyjny dom o powierzchni około 180 m² przystało, jest jeszcze mała toaleta dla gości usytuowana na parterze i nieduża, rodzinna łazienka na pierwszym piętrze, z której korzystają głównie nasze córki i ich goście.

Łazienki beżowo-brązowe – wykończenie na lata Łazienki beżowo-brązowe – wykończenie na lata

Konsekwencja kolorów i form

Urządzając dom, bardzo zależało mi na jego spójnej estetyce. Wszystkie pomieszczenia w moim domu łączy nowoczesna stylistyka: powtarzające się, geometryczne kształty przenikają się nawzajem w zmiennych układach beżowo-brązowych. To kolorystyka zaczerpnięta wprost z przyrody, beże i brązy są przecież kolorami ziemi. Barwy występujące w naturze stały się również inspiracją do stworzenia przytulnych, lekkich stylizacji łazienek. Konsekwentnie zastosowaną we wszystkich łazienkach formą jest prostokąt. Kształt regularnych prostokątów różnej wielkości mają płytki ceramiczne, brodziki oraz kabiny prysznicowe, wanna, lustra. Prostokątne są także umywalki, które, zgodnie z przyświecającą aranżacji ideą przenikania form i materiałów, wtapiają się w minimalistyczne blaty. Łagodne, owalne linie pojawiają się jedynie w kształcie sedesów i bidetu oraz małej umywalki w łazience gościnnej.

Łazienki beżowo-brązowe – wykończenie na lata Łazienki beżowo-brązowe – wykończenie na lata Łazienki beżowo-brązowe – wykończenie na lata

Łazienki beżowo-brązowe – aranżacja pełna zalet

Wybraliśmy beże i brązy, bo naszym zdaniem te najbardziej bezpieczne z całej palety barw kolory pozwalają stworzyć bardzo przytulną przestrzeń. Łazienki beżowo-brązowe są nie tylko eleganckie i nigdy nie wychodzą z mody, ale też sprzyjają relaksowi, co w tym przypadku jest szczególnie istotne. Planowanie aranżacji rozpoczęliśmy od wyboru okładzin ściennych w tych przyjaznych odcieniach. Łatwo do nich potem dobrać nie tylko dodatki lub je zmienić, ale i umywalkę czy wannę lub prysznic, a nawet meble. Beż to kolor jasny, pogodny, a jednocześnie elegancki i ponadczasowy. W zależności od budżetu, jakim dysponujemy, możemy wybrać do wykonania okładzin ścian i podłóg naturalny kamień lub praktyczną alternatywę, czyli płytki ceramiczne. Oba materiały dostępne są w szerokiej gamie odcieni beżu. Jeśli więc nie mamy odwagi czy ochoty na eksperymenty z mocnymi kolorami w łazience, warto zdecydować się na bezpieczną i neutralną beżowo-brązową tonację, którą w razie potrzeby łatwo ożywić kolorowymi dodatkami.

Łazienki beżowo-brązowe – wykończenie na lata Łazienki beżowo-brązowe – wykończenie na lata Łazienki beżowo-brązowe – wykończenie na lata

Beżowo-brązowa łazienka dzienna

W dziennej łazience rodzinnej dominuje beż i drewno. Na ścianach i podłodze zastosowałam płytki gresowe imitujące piaskowiec w kolorze ciepłego beżu. W aranżacji beżowo-brązowej łazienki dziennej wykorzystałam także teak. Niewielka ściana przy sedesie pokryta drewnem teakowym przełamuje chłód ceramiki. Znakomicie sprawdzają się także zabudowa umywalki oraz szafki wiszące z frontami wykończonymi fornirem teakowym. W łazience nie możemy z reguły narzekać na nadmiar wolnego miejsca, dlatego szafki wiszące są idealnym wyborem. Połączyłam funkcję szafki i lustra dzięki oszklonemu frontowi, który ładnie odbija kolory wnętrza.

Beżowo-brązowa łazienka małżeńska

Łazienka przy naszej sypialni jest usytuowana na poddaszu. Tu beżowe okładziny z płytek świetnie prezentują się w zestawieniu z kontrastowym chłodnym brązem. Kafle imitujące stary, zardzewiały metal nadają pomieszczeniu lekko industrialny charakter. Poziome podziały ścian wprowadzają równowagę, a funkcjonalne i szlachetne materiały – drewno, ceramika oraz szkło – ocieplają wnętrze. Beżowe tło w postaci okładzin ścian i podłóg dobrze eksponuje fornirowane szafki „ukryte” za lustrem oraz półki. Obudowę umywalki, bidetu oraz sedesu podkreślają brązowe płytki. Umywalka w pokoju kąpielowym odgrywa nieco inną rolę niż w tradycyjnej wielofunkcyjnej łazience. Obszerny podkreślony ciemnym kolorem blat służy mi bowiem jako toaletka. Ciemniejszy akcent w postaci mozaiki pojawia się jako obudowa wanny. Kostki w odcieniach beżu i brązu stanowią świetne uzupełnienie aranżacji. Ich urodę podkreśla zainstalowany nad wanną wąż świetlny, z którego sączy się delikatne, nastrojowe światło. Pozwala też wydzielić różne strefy łazienki. Wnętrze zyskuje głębię, a kolorystyczne akcenty dodają mu oryginalności.

Łazienki beżowo-brązowe – wykończenie na lata Łazienki beżowo-brązowe – wykończenie na lata Łazienki beżowo-brązowe – wykończenie na lata

Beżowo-brązowe WC

Łazienka dla gości umieszczona na parterze przy części dziennej jest łatwo dostępna, a zarazem nie rzuca się w oczy. Prowadzące do niej drzwi są usunięte z pola widzenia osób zgromadzonych przy jadalnianym stole, czy korzystających z aneksu wypoczynkowego. Dominujące w niej jasne beże to dobry sposób na optyczne powiększenie małego wnętrza. Aby pomieszczenie nie wydawało się zbyt monotonne, przełamałam jego wykończenie złamanym brązem. Nad umywalką zawiesiłam dużą tafle lustra. Dzięki niemu nawet to bardzo małe wnętrze zyskało głębię.

Kasia D. 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *