M jak Mrówka

Kwietnik kaskadowy – piętrowa prezentacja roślin

Kwietnik kaskadowy – piętrowa prezentacja roślin ozdobnych

Każdy miłośnik roślin ozdobnych zna doskonale moment, kiedy nie ma już gdzie wcisnąć kolejnego pięknego okazu, nie wspominając o miejscu na nowe sadzonki i nowe rozsady. Piętrowa kompozycja może być w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem. Kwietnik kaskadowy to wygodna i pojemna forma prezentacji roślin doniczkowych.

Kwietnik kaskadowy – piętrowa prezentacja roślin ozdobnych
fot. AdobeStock, EM&EM

Kochamy rośliny we wnętrzach, dają nam poczucie bliskości natury, wyjątkowo urokliwie dekorują przestrzeń, przyczyniają się również do poprawy jakości powietrza w mieszkaniach. Warto wypełniać domy roślinami doniczkowymi, ale co zrobić, kiedy obstawiliśmy już nimi wszystkie parapety, półki, komody i stoliki? W takiej sytuacji możemy wziąć pod uwagę zakup kwietnika. Choć kojarzy się często ze „stylem szalonej cioci”, to nie jest tak w istocie. Na rynku możemy znaleźć wiele nowoczesnych rozwiązań, o lekkich formach, doskonale dopasowanych do najnowszych trendów w stylizacji wnętrz. Do takich właśnie należą kwietniki kaskadowe.

Kwietnik kaskadowy – piętrowa prezentacja roślin ozdobnych
fot. AdobeStock

Kwietnik kaskadowy jako ozdoba wnętrza

Kwietnik tego typu ma tę przewagę nad innymi rozwiązaniami do uprawy i estetycznej prezentacji roślin, że jest niezwykle pojemy. Schodkowo ustawione płaskie półki albo te przypominające tace z rantem, pozwalają na zgrupowanie sporej ilości roślin na jednym piętrze. Tym samym zagospodarowujemy roślinami nie tylko przestrzeń w płaszczyźnie, ale pniemy się w górę. To doskonałe rozwiązanie do wypełnienia miejsc pustych, „wiejących nudą”, łysych kątów w mieszkaniu. Wszędzie tam, gdzie nie zmieści się inny mebel lub kolejna lampa wspaniale możemy zaaranżować przestrzeń kaskadowym kwietnikiem.

Inspirujące formy dużych i małych rozwiązań sprawiają, że możemy rozważyć taki ekonomiczny przestrzennie sposób uprawy naszego domowego ogródka zarówno na biurku, wspomnianym parapecie czy bezpośrednio w przestrzeni pokoju.

Większość rozwiązań to kwietniki mobilne, składane niczym turystyczne krzesełka czy drabina, co sprawia, że możemy taki kwietnik wykorzystywać np. w okresie wiosny i lata na rośliny sezonowe, a na czas zimy zniwelować taką ekspozycję.

Kwietnik kaskadowy – piętrowa prezentacja roślin ozdobnych
fot. AdobeStock
fot. AdobeStock

Kwietnik kaskadowy na balkon i taras

Kwietniki kaskadowe to również bardzo dobre rozwiązanie na balkon, szczególnie ten nieduży, ale również na loggię i taras. Dekoracyjne rośliny balkonowe ozdobią nam wtedy nie tylko poręczę, nie zabiorą również przestrzeni posadzki balkonowej – ładną kompozycję kwiatową będziemy mogli stworzyć na wysokości. Kwietnik schodkowy sprawdzi się na zewnątrz doskonale przy uprawie ziół i niewielkich warzyw (np. pomidorków koktajlowych).

Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem są również kaskadowe kwietniki skrzynkowe, które składają się z dużych pojemnych skrzynek kwiatowych. Odpowiednio dobrane rośliny do takiego kwietnika pozwolą zbudować fantastyczną kompozycję kolorystyczną (np. mocno niebieskie i białe bratki) lub kompozycję wiszącą, w której kwiaty z górnej kondygnacji połączą się z dolną, tworząc jednolitą ścianę kwiatów (np. surfinie).

fot. Tin Tours

autor tekstu: Dominika
zdjęcie otwierające: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *