Modna kuchnia nie musi być jasna! Coraz większym powodzeniem cieszą się ciemne meble w kuchni.
Urządzając kuchnię coraz częściej sięgamy po meble z ciemnymi frontami. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko powszechnemu znudzeniu różnymi odcieniami bieli. Doceniamy także ich elegancję oraz klimat, jaki tworzą we wnętrzu.
Zabudowa kuchenna – modne ciemne kolory
Bazą modnej aranżacji kuchni w ciemnych kolorach są najczęściej meble z ciemnymi frontami. Gładkie grafitowe, brązowe czy też w ciemnych odcieniach charakterystycznych dla wielu gatunków drewna szafki i zabudowy kuchenne ponownie wkroczyły do naszych kuchni. Gamą kolorystyczną, która już od wielu sezonów jest chętnie stosowana na frontach szafek kuchennych są szarości, coraz odważniej wybierane w mocnych odcieniach grafitów lub antracytów. Zwolenników mają również szarości złamane różnymi odcieniami koloru niebieskiego. Na topie jest także zabudowa kuchenna w kolorze gorzkiej czekolady – taki ciemny i głęboki odcień brązu również można zaliczyć do bardzo eleganckich. Za ponadczasowe uchodzą również meble z frontami wykończonymi fornirami. Te najbardziej efektowne pochodzą z egzotycznych gatunków drewna – ciemna kuchnia z okleiną z palisandru, wenge czy zebrano będzie nie tylko podnosić prestiż gospodarzy, ale też może okazać się bardzo praktyczna.
Ciemne meble kuchenne – dobre aranżacje
Ciemne meble kuchenne doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach, w których króluje minimalizm. Do chętnie stosowanych należą zabudowy z gładkimi często pozbawionymi uchwytów frontami, które podkreślają oszczędną formę stylizacji. Efekt pogłębia wykończenie powierzchni frontów – błyszczące doskonale sprawdzą się także w aranżacjach w stylu glamour. Ciemne meble kuchenne pojawiają się również w stylu vintage oraz eklektycznym. Ich fronty zdobią wówczas przeważnie delikatny, prosty frez oraz stonowane uchwyty. Powierzchnia mebli jest wówczas zazwyczaj matowa.
Kuchnia z ciemnymi meblami – ważne uzupełnienie
W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, ciemne meble kuchenne stosuje się w różnych zestawieniach. Zazwyczaj inne elementy wykończenia i wyposażenia są dobierane w jaśniejszej tonacji. Ciemna zabudowa w odcieniach szarości czy szaroniebieskim doskonale wygląda w połączeniu z cegłą czy jasnymi okładzinami drewnianymi. Często uzupełnia się ją szkłem lub materiałami w bieli. Jeśli jednak kuchnia jest duża i dobrze doświetlona światłem naturalnym, można zdecydować się na użycie np. granitowych blatów z dominacją pigmentów brązowych lub czarnych oraz ciemnej okładziny w pasie między szafkami.
Ania W.