M jak Mrówka

Kubki w różnych rozmiarach

Kubek w różnych rozmiarach

Nie każdy lubi pić z kubka, ale są też jego wybitni pasjonaci, którzy nie potrafią i nie lubią pić ani herbaty, ani kawy z innego naczynia. Co zatem sprawia, że w kubku ciepły napój smakuje inaczej, lepiej, aromatyczniej i apetyczniej?

Podobnie jak wielu moich znajomych również należę do wielbicieli kubków. Gorąca herbata i kawa nie smakuje mi tak w innym naczyniu, jak właśnie w tradycyjnym, foremnym kubku z uszkiem. Lubię kubki o różnych kształtach oraz różnych pojemnościach i nawet w zależności od rodzaju naparu, jaki sobie sporządzę dobieram określony rodzaj kubka lub kubeczka, bardzo rzadko korzystam z delikatnych filiżanek, a właściwie nigdy ze szklanek.

fot. Altom

Co sprawia, że kubek ma same zalety

Wydaje mi się, że podstawową i największą zaletą kubka jest fakt, że trzyma on doskonale i dość długo temperaturę. Aromatyczna kawa jest tak smaczna, jak długo unosi się z niej delikatny dymek, a chłodna herbata kompletnie zatraca swój aromat, stając się słomiana i gorzkawa w smaku. Porcelanowy czy fajansowy kubek zapewnia, że ciepłem napoju nacieszymy się znacznie dłużej w porównaniu z tym zaserwowanym w tradycyjnej szklance.

Jednocześnie kubek nie parzy. Grubość ścianek (zwykle znacznie większa niż w eleganckich filiżankach) stanowi pewną izolację, która pozwala objąć kubek dłońmi. Nawet jeśli po chwili czujemy nadmierną temperaturę, zawsze możemy chwycić za uszko, ale kto nie lubi ogrzać dłoni o ścianki kubka z gorącym napojem? Szczególnie w chłodny wieczór, kubek z gorącą ziołową herbatą, wokół którego otulimy ręce, w magiczny sposób oddaje do ciała ciepło, spokój, ukojenie.

Kubek to także różne kształty i pojemności – a co się z tym wiąże – uniwersalny charakter. Czy nie serwujemy sobie lub znajomym czasem wykwintnej kawy w stylu cappuccino z pianką, mlecznego latte, czy wybornego flat white? Do każdej z nich znajdziemy dobrze dopasowany kubek zarówno w niewielkim poręcznym rozmiarze 150-200 ml, poprzez 300-350 ml, po duży kubas od 400-500 ml.

Producenci prześcigają się w ofertach bardzo atrakcyjnych w wyglądzie kolekcjach – gdzie kubki o podobnym fasonie i dekorze dostaniemy w różnych wielkościach. Tak, możemy bez trudu skomponować własny zestaw do wielu zadań. Nawet na potrzeby niewielkiego espresso znajdziemy niewielkie kubeczki o pojemności 50-100 ml.

Cudownie jest móc dobierać i komponować kubki kolorem, smukłością czy pękatością. Odpowiednio zaprezentowane w kuchennej witrynie, na nadblatowej półce czy powieszone na otwartych relingach mogą nawet przesądzić o atrakcyjności wystroju kuchni.

Kubek i coś do kubka

Atrakcyjne kubki to również ich dodatkowe funkcje. Bardzo wygodne są modele z pokrywką albo z pokrywką i sitkiem do zaparzania w komplecie. Idealnie można w nich przyrządzić aromatyczne zioła, a także smakowe mieszanki herbat. Wygodne są również kubki, których elementy wzbogacono silikonowym wykończeniem, ułatwiające chwytanie i odstawianie – zabezpieczające przed ślizganiem, a także doskonale izolujące przed temperaturą. Gorący kubek z silikonowym dnem można bez obawy postawić nawet na tworzywie nieodpornym na temperaturę.

Na rzecz estetyki i dekoracyjnej spójności zastawy warto dobierać do kubków inne elementy ceramiki jak np. talerzyki i miseczki – w takim samym lub podobnym stylu, często oferowane są przez producentów w ramach jednej kolekcji.

Fajnym rozwiązaniem jest np. dopełnienie zestawu naszych akcesoriów kuchennych o kubki termiczne w tym samym wyglądzie co kubki codzienne.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie tytułowe: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *