M jak Mrówka

Konsola do łazienki industrialnej

Konsola do łazienki industrialnej

Pokochaliśmy styl industrialny i chcielibyśmy przynajmniej w meblach i dodatkach wprowadzić go do naszych wnętrz? W pokojach nie jest to trudne, ale łazienka może stawiać opór. Umywalkowe konsole to dowód na to, że również i tutaj wystarczy niewiele, by w łazience poczuć się jak w modnym lofcie!

Styl industrialny operuje sporą liczbą środków aranżacyjnych. Z materiałów wykończeniowych mamy m.in. beton architektoniczny i naśladujące go produkty, surową cegłę i kamień, niewykończone drewno oraz przede wszystkim metal. Decydując się na te materiały wykończeniowe, weźmy jednak pod uwagę, że styl ten wykształcił się w dawnych fabrykach, a więc dużych i wysokich pomieszczeniach – zastosowanie wszystkich jego elementów do mieszkania w bloku jest nie tyle wyzwaniem, ile grozi nienaturalnością, a nawet śmiesznością. Ponadto musimy mieć na względzie również to, że styl loftowy jest jednym z bardziej wyrazistych stylów aranżacyjnych, które w naszym przypadku mogą nie wytrzymać próby czasu. Większość z wymienionych materiałów jest montowana na stałe, co może utrudnić zmianę aranżacji, gdy kiedyś w przyszłości przestanie nam się ona podobać. Jak więc wprowadzić modny styl loftowy do niewielkiego mieszkania? Rozwiązaniem jest użycie do wykończenia wnętrz materiałów o dość uniwersalnej estetyce i nadanie ulubionego stylu meblami i dodatkami, które znacznie łatwiej poddają się zmianom. W takim przypadku mówimy już nie tyle o stylu industrialnym czy loftowym, ale raczej o jego konwencji.

Jak uzyskać konwencję loftu w łazience

Przepis na styl industrialny w łazience jest prosty – wystarczy wprowadzić kolory z tzw. trójkąta uniwersalnego, czyli biel, szarość oraz czerń, a zamiast materiałów takich jak cement oraz beton sięgnąć po płytki ceramiczne i gresowe naśladujące beton architektoniczny, surowe drewno, a nawet metal. Jednak nawet tak urządzona łazienka w stylu industrialnym stwarza ryzyko, że pomieszczenie może stać się zbyt chłodne, surowe i zbyt ascetyczne. Jak więc uniknąć takiego efektu, a zarazem mieć łazienkę loftową? Z pomocą przychodzi oferta producentów łazienkowych mebli i dodatków, która pozwala w aranżacji ograniczyć typowe dla loftu materiały, a zarazem osiągnąć zamierzony efekt. Dużą popularnością cieszą się dzisiaj lekkie konstrukcje z metalu, które z powodzeniem służą jako baza loftowych mebli – półek, szafek na ręczniki i umywalkowych konsol.

Konsola do łazienki a umywalka

Strefa umywalkowa to najważniejszy element łazienki – zwykle nadaje ona charakter całemu pomieszczeniu. Kształt umywalki, forma szafki, lustro, materiał, którym wykończono ściany oraz oświetlenie tej strefy to elementy, które mogą przesądzić o określonym stylu. Wystarczy prześledzić choćby formy szafki umywalkowej, by zobaczyć jak zmieniała się łazienkowa moda. W tej chwili obserwujemy, jak dominujące w ostatnich latach podwieszane kubiczne szafki są coraz częściej zastępowane przez lekkie konstrukcje mające postać przestrzennych konsol. Wykonana z metalu lub drewna konsola z nablatową lub wpuszczaną w lekki blat umywalką doda wnętrzu lekkości i optycznie powiększy przestrzeń. Na szczególną uwagę zasługują modele wykonane ze stalowych kształtowników, które stworzą funkcjonalną konstrukcję łazienkowego mebla – poziome elementy posłużą świetnie jako wieszaki do ręczników. Taka konsola jest też elementem designerskim – może też posłużyć do stylizacji na modny loft.

autor tekstu: Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *