M jak Mrówka

Kompostownik na działce

Kompostownik na działce

Doskonałym sposobem na utylizację odpadków i tworzenie zdrowego, naturalnego nawozu jest kompostownik. Jeśli mamy dość miejsca, warto go założyć.

Warstwowo ułożone odpadki podlegają procesowi rozkładu, co związane jest z wydzielaniem intensywnej woni, dlatego miejsce przeznaczenia na kompostownik powinno znajdować się w oddalonej od domu części ogrodu. Dobrze, by było ono osłonięte i zacienione, żeby jak najdłużej utrzymywać pożądaną wilgotność. Jeśli wybierzemy stanowisko wyeksponowane i narażone na działanie promieni słonecznych, będziemy zmuszeni często zraszać masę organiczna. Wilgoci nie może być zbyt dużo. Miejsce ustawienia kompostownika nie powinno znajdować się na terenie podmokłym, gdyż zamiast oczekiwanego rozkładu rozpocząłby się proces gnilny. Przestrzeń wydzielona na pryzmę kompostową nie powinna być całkowicie osłonięta od wiatru – dobry dostęp powietrza jest niezbędny dla procesu biodegradacji.

Kompostownik – zrób sam

Kompostownik można zbudować samemu. Łatwo będzie skonstruować kojec drewniany z desek, szczebli lub siatki. Wystarczy powierzchnia 2 m2 i głębokość 1 m. Powinien utrzymywać zawartość w zwartej formie oraz umożliwiać przerzucanie resztek widłami (co jakiś czas należy ruszyć treść, by równomiernie docierało powietrze i wilgoć). Jeśli ustawimy go na wzniesieniu, ułatwimy cyrkulację również od spodu. Aby wilgoć nie uciekała oraz by nie trzeba było często zraszać pryzmy, należy całość od góry przykryć np. pokrywą ze zbitych desek. Tak zbierane odpadki dadzą kompost po 8-12 miesiącach. Jeśli nie znajdziemy czasu na budowę skrzyni, możemy kupić gotowy drewniany kompostownik.

Profesjonalny kompostownik

Możemy także nabyć profesjonalny ogrodowy pojemnik, tak zwany termokompostownik. Wykonany jest z tworzywa sztucznego i stanowi zamknięta konstrukcję, która przyspiesza przebieg kompostowania. Dzięki tak zaprojektowanemu pojemnikowi proces ten zachodzi w 70% szybciej niż na otwartej pryzmie. Dzieje się tak dlatego, że wewnątrz termokompostownika utrzymuje się stała wilgotność, a ścianki z tworzywa zapewniają odpowiednią izolację termiczną. Górna osłona nie pozwala na przemakanie zawartości. U dołu znajduje się otwór na wydobywanie gotowej masy organicznej, przesłaniany drzwiczkami. Do wnętrza doprowadzane jest też powietrze – dostarczają je systemy szczelin i regulowane otwory wentylacyjne w pokrywie. Inwestycja w termokompostownik szybko się zwraca, gdyż pozwala on uzyskać odżywczy dla roślin nawóz już po kilku miesiącach składowania odpadków, co oznacza, że możemy go wytwarzać kilka razy w sezonie. W przeciwieństwie do kojca zbitego z desek, zamknięta forma estetycznego pojemnika na biomasę sprawia, że resztki i odpadki nie są z zewnątrz widoczne. Kolor polietylenu może być brązowy, zielony lub czarny, dzięki czemu kompostownik nie rzuca się w oczy i nie wybija na tle otaczającej go natury. Dużym atutem jest też fakt, że zamknięta komora uniemożliwia dostęp do swej zawartości domowym i dzikim zwierzętom, które mogłyby szukać wśród odpadków pożywienia. Jeśli mamy małe dzieci, również będziemy spokojniejsi, jeśli dostęp do pryzmy będzie ograniczony. Termokompostownik posłuży nam wiele lat, gdyż jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, w tym mróz -30oC. Drewniane konstrukcje nie będą aż tak trwałe.

autor: Beata
zdjęcia: Keter, fotolia.com. pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *