M jak Mrówka

Komfortowe łóżko kontynentalne

Komfortowe łóżko kontynentalne

O jakości naszego snu w dużym stopniu decyduje nasze łóżko. Wygodne sprawi, że rano obudzimy się wypoczęci. Do najbardziej komfortowych na pewno można zaliczyć łóżko kontynentalne.

Kiepski sen może być przyczyną nie tylko naszego zmęczenia, ale gdy się dłużej utrzymuje, nawet poważnych problemów zdrowotnych. Ale nawet gdy jesteśmy w pełni zdrowi, warto zadbać o dobry sen, a jego gwarancją jest dobre łóżko. Liczą się jego szerokość, wysokość oraz to, czy ma ono zagłówek i z czego jest on wykonany, nie bez znaczenia jest także strona estetyczna. Dzisiaj standardem wyposażenia sypialni są łóżka lub tapczany z odpowiednio dobranym materacem, jednak we wszystkich konkurencjach dla wielu niedoścignione jest łóżko kontynentalne.

Łóżko kontynentalne – komfort snu

Na wygodę łóżka kontynentalnego decydujący wpływ ma jego konstrukcja, która jest bardzo masywna i stabilna. To tzw. łóżko bezramowe, brak ramy sprawia, że nie jesteśmy narażeni choćby na obicie kolan o metalowe lub też drewniane czy drewnopochodne elementy. Łóżko kontynentalne jest zbudowane z kilku warstw, co również wpływa na jego wygodę. Spodnią część tworzy skrzynia z materacem wypełnionym sprężynami bonellowymi. Ten element przykrywa drugi materac, tzw. nawierzchniowy, najczęściej kieszeniowo-sprężynowy. Niektóre meble są też wyposażone w cienką nakładkę, określaną jako trzeci materac. Opierają się one na stelażu. Między materacami zazwyczaj jest pustka, dzięki której meble tego typu są wentylowane. Łóżko jest też wyposażone w przytulny, zazwyczaj wysoki zagłówek, który również uprzyjemnia sen – kontakt z miękkim, ciepłym wezgłowiem jest zawsze miły. W droższych modelach zagłówki mogą być wyposażone w dodatkowe detale, np. kinkiety lub inne oświetlenie, szafki nocne albo półki, a nawet głośniki radiowe. Niebagatelny wpływ na wygodę użytkowania tego typu łóżka ma również jego wysokość, która zazwyczaj wynosi 60-70 cm – typowe meble do spania mają przeważnie 30-40 cm wysokości. To sprawia, że z łóżka bardzo wygodnie się wstaje, to idealne „spanie” choćby dla osób w podeszłym wieku.

Łóżko do każdej sypialni

Atutem łóżek kontynentalnych jest także różnorodność wymiarów, dzięki temu dobierzemy odpowiednie zarówno do dużej, jak i niewielkiej sypialni. Najczęściej występuje ono w szerokościach 90, 100, 120, 140, 160,180 oraz 200 cm i długości 220 cm. Takie bogactwo wymiarów sprawia, że możemy wybrać model pojedynczy lub podwójny na miarę swoich nawyków i wielkości pomieszczenia. Funkcjonalną propozycją, szczególnie interesującą gdy nasza sypialnia jest niewielka, będzie łóżko z otwieraną do góry skrzynią – niektóre modele mają dwa pojemniki tego rodzaju lub wysuwanymi po bokach szufladami, w których można przechowywać nie tylko tekstylia.

Łóżko kontynentalne – wyszukany design

Wpływ na popularność tego rodzaju mebli do spania ma również ich estetyka. To doskonała dekoracja wnętrza. Są one w całości wykończone tkaniną, a niekiedy skórą. Do bardzo dekoracyjnych elementów należy wysoki zagłówek w formie prostokąta lub z łukową krawędzią. Często jest on pikowany, może być też wykończony ozdobnymi ćwiekami lub lamówką. Takie wykończenie sprawia, że mebel prezentuje się wyjątkowo elegancko. Buduje też przytulny i ciepły klimat wnętrza, co w sypialni ma szczególne znaczenie.

autor tekstu: Ania
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *