M jak Mrówka

Kolory zimy we wnętrzach

Kolory zimy we wnętrzach

Symbolizujące zimę kolory – biele, szarości, srebro i błękity – uważane są za chłodne, często staramy się więc od nich uciekać. Warto jednak przy nich pozostać, wybierając cieplejsze odcienie tej gamy barw – wszak śnieg występuje w różnych, również ciepłych odcieniach bieli, a niebo w słoneczny dzień przybiera odcień wręcz gorącego błękitu.

Kolory zimy we wnętrzach

We wnętrzu można stworzyć zimę marzeń – na przykład z tego pobytu w górach, kiedy to śnieg iskrzący w słońcu  tak pięknie kontrastował z niebieskim niebem! Przywołajmy zimę biało-kolorową, jaką znamy z folderów kurortów, gdzie biel śniegu roziskrzona słońcem i intensywny błękit nieba stanowią tło dla kolorowych grup narciarzy. Takie obrazy mogą być inspiracją do wprowadzenia do chłodnej bazy intensywnych i ciepłych kolorów. Pamiętajmy jednak – zimą mocne kolory stają się bardziej zauważalne – dotyczy to zarówno zasłon, jak i tkanin obiciowych oraz dodatków. Kolorów nie może więc być za dużo. Nie każdy też intensywny kolor sprawdzi się w zimowych aranżacjach. Dobre będą akcenty mocnej czerwieni kojarzonej ze świętami Bożego Narodzenia czy zieleni przypominającej barwę świątecznego drzewka. Skromną gamę kolorystyczną zimowych kompozycji dopełnia kolor złoty – warto go stosować nie tylko w aranżacjach świątecznych. Skromny złoty element ociepli i rozświetli wnętrze, uczyni je bardziej interesującym i odświętnym.

Kolory zimy we wnętrzach

Inspiracji do tworzenia zestawień kolorystycznych warto też poszukać w stylu skandynawskim – to wszakże kraina, która jest z zimą za pan brat. Typowe dla klimatu skandynawskich wnętrz są aranżacje, gdzie drewno, czasami poszarzałe lub rozbielone, sąsiaduje z intensywnie czerwonymi, zielonymi, a nawet czarnymi dodatkami.

Sposób na zimę to także połączenie chłodnych kolorów z ocieplającą formą przedmiotów, np. budzące skojarzenia z ciepłym przytulnym domem klasyczne formy mebli w kolorze białym czy intensywnie niebieskim nie będą budziły takiego wrażenia chłodu jak sprzęty w tym samym kolorze, ale o nowoczesnych kształtach.

Chłód koloru będzie złagodzony również przez miękkość tkanin, z których wykonano zasłony, narzuty, pledy itp. Warto pomyśleć również o dzianinach – zawsze wyglądają ciepło.

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *