M jak Mrówka

Kolor wraca do władzy!

Kolor wraca do władzy!

Po długotrwałej erze wyciszonych kolorystycznie wnętrz w stylu minimalistycznym i skandynawskim zdecydowanie wraca kolor. Intensywne odcienie będą w tym roku już nie tylko dopełnieniem szarych i białych aranżacji, ale zdominują nasze wnętrza! Zobaczmy, w jakich kolorach będzie w 2020 roku naszym wnętrzom do twarzy.

Kolor wraca do władzy!

Jak co roku o tej porze, agencje i instytuty zajmujące się kreowaniem trendów, wybierają jeden kolor wiodący, który ogłaszają kolorem nadchodzącego roku. Zazwyczaj wybór koloru ma ideowe uzasadnienie, osadzając go w aktualnej kulturze i przemianach cywilizacyjnych. Jednak nigdy jeszcze nie udało się szczególnie w modzie wnętrzarskiej ograniczyć modę do jednego tylko koloru. Zazwyczaj są one tylko elementem jednego wiodącego trendu np. dominacji intensywnych kolorów, kolorów ziemi czy pasteli. Firmy produkujące farby do wnętrz wybierają swoje kolory wiodące i w ten sposób tworzy się cała paleta na dany rok. Wyróżnienie kilku wiodących kolorów do wnętrz jest niezbędne – nie każdy z elementów wnętrza czuje się się przecież równie dobrze w każdym kolorze. Ten, który świetnie sprawdzi się na ścianach, niekoniecznie będzie dobrze wyglądał na płytkach ceramicznych czy na frontach szafek. Zresztą modne kolory nie mogą zdominować wnętrz. Do aranżacji wykorzystuje się przecież kolory bazowe jako tło i inne uzupełniające barwy, które niekoniecznie pozostają w zgodzie z najnowocześniejszymi trendami.

Chłodny, futurystyczny Neo Mint jako kolor roku 2020

Tym razem wybór padł na kolor nazwany Neo Mint – to neonowy odcień koloru miętowego. Ma to być barwa symbolizująca nową erę w dziejach ludzkości, której istotą jest połączenie technologii z naturą. Komponent zieleni zdecydowanie zwraca ten kolor ku naturze, element połyskujący wiąże go z rozwojem technologicznym, przywołując skojarzenia z laboratorium chemicznym lub miejskimi neonami. Wybór koloru wiąże się z obecnym już w tej chwili trendem, jakim jest powrót do kolorów pastelowych – jako drugi wiodący w 2020 kolor z palety pastelowych wymienia się jasny błękit. W warstwie ideowej podkreśla się też jego uspokajający charakter tak niezbędny współczesnemu człowiekowi i światu w wielu płaszczyznach. Czy neo mint przyjmie się jako kolor wiodący we wnętrzach? Trudno przewidzieć, ale już teraz wiadomo, że jedna z wiodących firm farbiarskich zaproponowała własną jego odmianę – to miętowa szarość, która zamiast komponentu neonu ma element wyrazistej szarości. Może być on wykorzystywany jako alternatywa wobec dominującego w ostatnich latach koloru szarego.

Kolor wraca do władzy!

Metamorfozy dawnych trendów

Kolor roku 2016 Millenial Pink nie schodzi ze sceny wnętrzarskiej. Jego środek ciężkości w przesunie się w kierunku fioletu – koloru ogłoszonego jako barwa roku 2018. W efekcie będziemy mieli modny odcień różu zbliżony do fioletu. Również brudny róż pozostaje w grze, ale w nieco przydymionym odcieniu.

Dominujące w ostatnich latach zielenie będą nadal modne – jak zawsze zwracają nas ku naturze, wprowadzają ład i spokój. Nadchodzący rok proponuje jednak zieleń w nowej odmianie – to barwa jarmużu, czyli zieleń przełamana szarością.

Globalne kolorystyczne ocieplenie

Pastele wraz z wiodącym Neo Mint to nie jedyny trend kolorystyczny nadchodzącego roku. Wracają mocne ciepłe barwy i to nie tylko podawany przez trendsetterów jako jeden z modnych kolorów, czyli ciepłej musztardowej żółci tradycyjnie określanej jako ochra. Do wiodących w tym roku będzie można zaliczyć również umbrę – ciepły odcień brązu. Kolory te odwołują do barw ziemi, wiążą więc nas również z naturą. Bardzo popularne też będą ciepłe, a zarazem zdecydowane odcienie ceglastej i burgundowej czerwieni. Warto je zastosować w dodatkach – ciepłe barwy dodają energii, rozweselają wnętrze i wprowadzają do niego przytulną atmosferę, chociaż mogą również wrócić jako kolor większych płaszczyzn.

autor tekstu: Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *