Gdy już ochłonęliśmy po przeprowadzce, rozpakowywaniu i w lekkim stopniu opanowaliśmy chaos, przyszedł czas na wybór klamek do drzwi. Zakup przez internet nie wchodził w grę, bo ja chciałam przymierzyć się do klamki. Nie to, żebym miała jakieś duże wymagania, bo to przecież tylko klamki – ale jakoś ich wybór zajął mi trochę czasu, mimo że inne decyzje podczas budowy i wykańczania domu podejmowałam szybko. Jedyne, co sobie założyłam to jednakowe klamki w całym mieszkaniu. Dobrze, że większość klamek nadaje się zarówno do drzwi lewo- i prawoskrzydłowych, bo niestety nie mogę się nauczyć, jak je odróżnić.
Klamki do drzwi z różnych materiałów
Najbardziej popularne są klamki aluminiowe. Są lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję. Wykańcza się je różnymi materiałami, np. chromem, niklem, brązem, złotem czy srebrem. Inwestorzy często decydują się również na klamki z niklu. Poddane dodatkowej obróbce przybierają różny wygląd. Możemy wybierać wśród modeli wykończonych tzw. niklem satynowym czy szczotkowanym o oryginalnej, lekko błyszczącej fakturze oraz połączonych z chromem. Do drzwi często użytkowanych, np. łazienkowych, warto wybrać trwalsze klamki z chromu i tytanu. Natomiast z mosiądzu wykonywane są zazwyczaj klamki ozdobne (np. z motywami roślinnymi) – mogą być matowe lub błyszczące. Na rynku dostępne są równie klamki ze stali nierdzewnej. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność, np. kuchnia czy łazienka, chociaż zazwyczaj montuje się je w drzwiach zewnętrznych.
Kształty i faktury klamek do drzwi
Wybór klamek do drzwi jest ogromny. Mogą być proste, nowoczesne, a także w stylu retro, ozdobne, niezwykle eleganckie. Dostępne są zarówno modele satynowe, całkiem matowe, jak i błyszczące ze zdobieniami. Pamiętajmy, że błyszcząca powierzchnia przyciąga światło, dlatego widoczne są na niej odciski palców, natomiast na satynowej – wszelkie zabrudzenia. Podczas wyboru klamki, ważny jest także kształt szyldów, czyli tarcz klamek. Najczęściej spotykamy klamki do drzwi o szyldach pełnych, rozety okrągłe lub kwadratowe, z wkładką lub na klucz. Mogą one być w kształcie prostokąta lub kwadratu i wówczas są zwykle dwu- lub jednoelementowe.
autor tekstu: Asia
zdjęcia: Kuchinox, Gamet