M jak Mrówka

Kamienna umywalka – odrobina luksusu w naturalnej formie

Kamienna umywalka – odrobina luksusu w naturalnej formie

Tęsknota za naturą, za sielskością, za harmonią sprawia, że coraz częściej szukamy naturalnych rozwiązań zarówno do wykończenia, jak i aranżacji naszych domowych przestrzeni. To, co naturalne nie jest tanie, jest to bowiem coraz bardziej deficytowe, ale jeśli możemy pozwolić sobie na odrobinę luksusu, to może właśnie kamienna umywalka jest ciekawą propozycją.

Kamienna umywalka – odrobina luksusu w naturalnej formie Kamienna umywalka – odrobina luksusu w naturalnej formie

Ostatnio wiele piszemy o minimalizmie w wystroju wnętrz, o szukaniu prostoty, hołubieniu niedoskonałości, przyjmowaniu za walor czegoś pozornie siermiężnego i „nieociosanego” . To jednak, że drzemie w nas czasem potrzeba otaczania się przedmiotami wyjątkowymi, że pragniemy pozwolić sobie na odrobinę luksusu sprawia, że w dogodny sposób można połączyć te dwie formuły w zakresie wystroju i dekoracji naszych wnętrz.

Kamienna umywalka – odrobina luksusu w naturalnej formie Kamienna umywalka – odrobina luksusu w naturalnej formie

Umywalka kamienna w wersji naturalnej i oszlifowanej

Kamienna umywalka to niewątpliwie luksus i prestiż. Ale te cechy powodują, że możemy pozwolić jej zaprezentować się w zupełnie oszczędnym, skromnym otoczeniu. Jej niepodważalny ekskluzywny walor wystarczy, by stała się punktem kulminacyjnym aranżacji naszej skromnej łazienki.

Umywalka w wydaniu naturalnym, a więc taka, gdzie kamień został wydrążony i oszlifowany jedynie wewnątrz, aby uzyskać głębie misy, wkomponuje się doskonale w otoczenie starych, zużytych mebli, w sąsiedztwo loftowych nawet „mało wyględnych” instalacji, w miejsca gdzie towarzyszyć jej będzie niewykończona ściana czy ceglasty mur – wszystkie te elementy zostaną odczarowane poprzez wyjątkowy, prestiżowy wygląd kamiennej umywalki. Umywalki o skalistej, chropowatej, surowej strukturze, te wykonane z np. z kamienia rzecznego czy polnego, przywołają w naszej łazience wrażenia związane z bliskością natury. Warto zatem tak skomponować aranżację wokół, by nie zaburzyć tej harmonii. Zastosowane materiały powinny nawiązywać do klimatu: drewno, beton, płytki ceramiczne imitujące kamień oraz kolory ziemi, będą w stylizacji takiej łazienki jak najbardziej na miejscu.

Bardziej uniwersalne w komponowaniu aranżacji, dające większe możliwości będą kamienne umywalki poddane pełnemu oszlifowaniu. Znajdziemy tu całą gamę eleganckich umywalek produkowanych z różnych rodzajów kamienia naturalnego, np. marmur, andezyt, onyks, piaskowiec, a także wspomniany kamień polny i rzeczny zatopiony w żywicy. Zwykłe kamienne umywalki, niezależnie od złożoności kształtu i formy, produkowane są z jednego kawałka kamienia, niektóre jednak dla uwydatnienia dekoracyjności mają brzegi i ścianki boczne wykończone mozaiką różnych minerałów.

Urządzenia te oferowane są w dowolnych kształtach, kolorach i wzorach.

Kamienne umywalki znajdziemy głównie w wersji nablatowej, ale dostępne są również niezwykle dekoracyjne, wyjątkowo okazałe umywalki z litego fragmentu skały lub wysokiego kamienia, który tworzy postument. Umywalka jest więc integralnym elementem dużego monolitu, który możemy postawić w najbardziej wyeksponowanym miejscu łazienki.

Kamienna umywalka – odrobina luksusu w naturalnej formie Kamienna umywalka – odrobina luksusu w naturalnej formie

O czym należy pamiętać, decydując się na umywalkę z kamienia

Kamienna umywalka to „mebel” na lata, niezniszczalny tak samo jak skała w naturze, wymaga jednak na początku, przed użytkiem bardzo dobrej impregnacji. Niezależnie od użytego do jej wykonania kamienia, czy będzie to: marmur, onyks, piaskowiec czy andezyt, należy ten mebel bezwzględnie zaimpregnować. Kamień naturalny może nie być odporny na różnego rodzaju środki chemiczne wykorzystywane na co dzień. Produkty chemiczne, oleje, barwniki występujące w produktach codziennego użytku mogą niszczyć strukturę i barwę umywalek wykonanych z naturalnego kamienia. Z biegiem czasu kamień straci swoje ochronne właściwości, dlatego impregnację należy co jakiś czas powtórzyć. Sprzedawcy umywalek z kamienia zwykle w pełni informują o jej przygotowaniu do użytku, a także oferują odpowiednie środki do impregnacji i konserwacji.

Warto też wiedzieć, że instalacje umywalki kamiennej powinno się zlecić tylko wykwalifikowanemu specjaliście, tak aby później prawo do gwarancji.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *