M jak Mrówka

Jodełka na ścianie

Jodełka na ścianie

Wzór jodełki charakterystyczny dla parkietów od niedawna jest modny nie tylko na podłogach, dzisiaj coraz częściej stosujemy go również na ścianach.

Jodełka na ścianieJodełka do niedawna była utożsamiana z mało atrakcyjnymi wnętrzami z czasów PRL-u, był to wówczas najczęściej stosowany wzór, w jaki układano parkiety. Został wówczas bardzo wyeksploatowany, dlatego przez lata zaniechano jego stosowania. Dzisiaj odkrywamy go na nowo. W jodełkę układa się nie tylko parkiet, ale też inne materiały. Poszerzono także zakres używania tego wzoru – jodełka na ścianie kuchni czy łazienki to dzisiaj coraz częściej stosowane rozwiązanie.

Jodełka na ścianie Jodełka na ścianie

Jodełka na ścianieJodełka na ścianie – inspirujący wzór

Dzisiaj wielu osobom jodełka nie kojarzy się z przeszłością, jej atutem jest dla nich wielowariantowość tego wzoru, która pozwala na stworzenie oryginalnej, wręcz niepowtarzalnej okładziny ściennej. Jodełka należy do deseni bardzo dynamicznych, przyciągających wzrok, dlatego najlepiej wygląda zastosowana na niewielkich fragmentach ścian. Warto w ten sposób ułożyć okładzinę np. nad kuchennym blatem. Dobry efekt daje także na ścianach łazienki, gdzie nie musi konkurować z byt wieloma elementami wyposażenia. Jodełka powstaje z połączenia elementów o tych samych wymiarach w kształcie wydłużonego prostokąta. Ich krótsze boki łączy się pod kątem 45°, co sprawia, że po ułożeniu tworzą kąt 90°. Wielu osobom ten wzór kojarzy się także z modnym dzisiaj wzorem zygzaka – chętnie wykorzystywanym choćby w designie tkanin.

Jodełka na ścianie – z jakiego materiału

O tym, jaki styl będzie miała nasza ściana-jodełka decyduje nie tylko sposób jej ułożenia. Niebagatelny wpływ na jej odbiór mają również wymiary elementów oraz materiał z jakiego je wykonano. Dzisiaj stosuje się zarówno niewielkie prostokątne okładziny ceramiczne, jak i drewniane deszczułki parkietowe. Wzór jodełki jest również atrakcyjny w innych wariantach materiałowych. Nowoczesny charakter wnętrza można uzyskać, układając na ścianie tapetę.

Ania W.

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *