M jak Mrówka

Jaką kołdrę wybrać?

Jaką kołdrę wybrać?

Obecnie na rynku jest taki wybór kołder, że jej kupno może przysporzyć nam problem. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, aby komfortowo przespać noc.

Kołdry dla jednej osoby, tzw. pojedyncze, mają zwykle wymiary 135, 140, 150, 160 x 200 cm. W zależności od pory roku warto mieć zestaw dwóch kołder – cienką letnią i grubą zimową. Są także kołdry dwuwarstwowe, które składają się z dwóch spiętych pikowanych kołder tej samej grubości. Znane są jako kołdry „Duo” lub „Cztery pory roku”. Latem można ich używać jako osobnych, zimą – jako jednej. Powstała między dwiema warstwami komora powietrzna tworzy dodatkową izolację cieplną, na zasadzie podobnej jak w termosie, dzięki czemu kołdra sprawdza się nawet przy niskich temperaturach. Kołdra z przeszyciem np. w kwadraty, zwana kasetową, zapewnia równomierne rozmieszczenie wsadu. Kołdry, podobnie jak poduszki, mają różne rodzaje wypełnień. Mogą być one wykonane z włókien syntetycznych, np. poliestrowych lub bioaktywnych. Dzięki nim kołdra jest lekka, puszysta, przewiewna, a przy tym ma dobre właściwości izolacyjne. Kołdry ze sztucznym wypełnieniem nie gniotą się i nie tracą swego pierwotnego kształtu nawet po praniu. Niektóre z takich wypełnień są nasączane substancją bakteriobójczą, która zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Tradycyjne wypełnienie to puch, półpuch i pierze.

Jaką kołdrę wybrać?

 

Kołdry z pierza, czyli piór wraz z puchem, są dość twarde i ciężkie, wymagają poszycia z przewiewnej i mocnej tkaniny, takiej by pierze nie wydostawało się przez nią. Kołdry półpuchowe to mieszanka ok, 25% puchu i ok. 75% pierza. Są droższe od kołder z pierza i dość ciepłe. Jednak ich właściwości izolacyjne są gorsze niż kołder puchowych. Wsad kołder puchowych to miękkie ptasie pióra gęsie lub kacze, są lżejsze niż pierze oraz wyjątkowo ciepłe. Doskonale pochłaniają nadmiar wilgoci ze skóry, zapewniając odpowiedni mikroklimat podczas snu. Coraz popularniejsze są kołdry z wełny owczej. Cechuje ją delikatne i miękkie włókno z merynosów lub wielbłądów. Wełniane kołdry są lekkie i elastyczne, a także przewiewne i ciepłe, choć stosunkowo cienkie. Zapewniają właściwy mikroklimat. Wełnianym wyrobom przypisuje się również m.in. łagodzenie bólów pourazowych i nerwobóli, bólu stawów oraz schorzeń reumatycznych.

Ania W. 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *