M jak Mrówka

Bateria do umywalki

Bateria do umywalki

Większość umywalek ma fabrycznie wykonany otwór pod baterie o znormalizowanej średnicy – samodzielnie nie da się wyciąć otworu w ceramice. Dlatego do umywalki można dopasować każdą baterię sztorcową dopuszczoną do sprzedaży na rynku europejskim. Są też umywalki bez otworu przystosowane do baterii przymocowanych w ścianie lub blacie obok umywalki.

Bateria do umywalki

Najbardziej popularne są baterie jednouchwytowe o bardzo prostej linii. Pasują do wszystkich kształtów umywalek. Powodzeniem cieszą się baterie zredukowane do korpusu i wylewki wygiętej w łuk. Najczęściej są chromowane lub wykonane ze stali lub niklu, mogą być błyszczące lub matowe. Do nowoczesnych form należą podtynkowe baterie kaskadowe o płaskich wylewkach metalicznych lub wykonanych ze szkła. Najlepszy efekt osiągniemy, łącząc tego typu baterię z płytką prostokątną umywalką. Uwagę zwracają także baterie w stylu high-tech z podświetlanym strumieniem wody, który w zależności od jej temperatury przybiera barwę niebieska lub czerwoną. Doskonale łączą się ze stalowymi umywalkami o kubicznych formach. Bardziej uniwersalne wzorniczo są baterie łączące w sobie geometryczny kształt z elementami klasycznymi – ich forma przywodzi skojarzenia z tradycyjnym syfonem, z symetrycznie umieszczonym nad wylewką uchwytem. Mogą być prostokątne, z delikatnie zaokrąglonymi krawędziami lub o przekroju koła. Perlatory, w które dzisiaj wyposażone są wszystkie baterie, są często umieszczone w dolnej części wylewki.

W aranżacjach tradycyjnych stosuje się nadal masywne baterie trzyotworowe, które zapewniają wnętrzu klimat ciepła i przytulności. Klasyczne kształty często nawiązują do stylowych wzorów historycznych i korzystają z materiałów znanych z przeszłości – stali, ceramiki czy miedzi lub jej stopów. Dużym powodzeniem cieszą się baterie znane z aranżacji typowych dla początków XX wieku z ceramicznymi kurkami do regulacji wody w formie krzyżyków o wyoblonych krawędziach. Do wnętrz eklektycznych będzie pasowała bateria inspirowana tym wzorem, jednakże w formie bardziej uproszczonej i wykonana np. tylko ze stali lub kompozytu. W łazienkach inspirowanych stylem art déco warto wykorzystać baterie masywne z rozszerzającymi się ku dołowi korpusami, mogą też przypominać kształt antycznej amfory. Pasują one do wykonanych z ceramiki, kompozytów lub miedzi nablatowych umywalek w formie misy.

Ania W.  

Sprawdź baterie umywalkowe w sklepie Mrówka

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *