M jak Mrówka

Jak zadbać o rośliny doniczkowe podczas upałów?

Jak zadbać o kwiaty doniczkowe podczas upałów?

Upał męczy nie tylko nas. Jest także niekorzystny dla kwiatów doniczkowych. Jednak jeśli właściwie je będziemy pielęgnować, to bez szwanku przetrwają ten trudny czas.

Kwiaty doniczkowe źle znoszą wysokie temperatury. Musimy więc pomóc przetrwać im upały – bez odpowiedniej pielęgnacji szybko zwiędną. Przedstawiamy kilka zasad, do których w trosce o rośliny warto się zastosować.

Jak zadbać o kwiaty doniczkowe podczas upałów?
  • Kwiaty podlewamy minimum raz dziennie – tylko duża ilość wody pozwoli im normalnie funkcjonować. Nalewamy tyle wody, by wypłynęła przez dolne otwory w doniczce.
  • Woda w doniczce będzie utrzymywała się dłużej, jeśli użyjemy specjalnego żelu do kwiatów doniczkowych. Wystarczy, że kwiaty podlejemy raz dzienne, a przez resztę dnia rośliny będą zasilane wilgocią z kulek żelowych.
  • Mimo że na dworze jest gorąco, to jednak nie należy podlewać kwiatów zimną wodą – może sprawić, że roślina dozna szoku termicznego. Woda powinna być letnia.
  • Kwiaty doniczkowe podlewajmy rano (najlepiej przed wschodem słońca) lub wieczorem (gdy temperatura spadnie). Podlewanie kwiatów gdy słońce grzeje najmocniej, może spowodować poparzenie liści przez promienie słoneczne.
  • Podlewając kierujmy strumień wody bezpośrednio do bryły korzeniowej i unikajmy moczenia liści – zmoczone liście szybciej przypalą się na słońcu, a ziemia pod nimi nadal będzie sucha.
  • Rośliny ustawione na tarasie czy balkonie czy parapecie przesuńmy w zacienione miejsca. Gdy nie jest to możliwe, ograniczmy parowanie wody – ziemię zakrywamy ściółką, trocinami lub korą drzewną, która na dłuższy czas zabezpieczy glebę przed utratą wilgoci.
  • Na tarasie i balkonie zgrupujmy rośliny w jednym miejscu. Kwiaty ustawione tuż obok siebie będą się wzajemnie osłaniały i cieniowały.
  • Usuńmy metalowe oraz czarne osłonki – nagrzewają się bardzo szybko i w krótkim czasie może dosłownie usmażyć rośliny.

autor: Asia
zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *