M jak Mrówka

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Moja teściowa przy niedzielnym obiedzie coś wspomniała, że przydałoby jej się nowe żelazko, bo stare się przypaliło. Ale przecież można je wyczyścić? Tylko jak?

Nie jestem zwolenniczką trzymania zużytych rzeczy, jednak znam moją teściową i wiem, że po zakupie nowego żelazka, stare na pewno nie znalazło się w śmietniku. Zapewne leżałoby zapomniane gdzieś na strychu, zajmując tylko miejsce. Chociaż sama nie wiedziałam (teraz już wiem), jak wyczyścić przypalone żelazko, poleciłam teściowej, aby to zrobiła. Widząc jej minę, zaoferowałam swoją pomoc. Od czego w końcu jest internet i przyjaciele.

fot. fotolia.com

Przypalone żelazko i sól kuchenna…

Rozgrzewamy żelazko do maksymalnej temperatury. Na gazetę lub karton (na samej desce do prasowania czy innym materiale ten sposób nie działa) wysypujemy dużą ilość soli kuchennej, tak aby powstała dość gruba warstwa. Następnie prasujemy (w różnych kierunkach) gazetę do momentu, aż żelazko będzie czyste. I tak właśnie zrobiłam z żelazkiem mojej teściowej. Niestety przestało działać. Przeraziłam się trochę, ale zaczęłam znowu szukać w internecie i znalazłam sposób – trzeba wypłukać sól ze stopy. Spróbowałam i tak nie miałam wiele do stracenia. Wypłukałam żelazko pod bieżącą, gorącą wodą, bardzo dokładnie, aby pozbyć się nawet najmniejszego kryształka soli. Potem starannie wytarłam, a do wysuszenia użyłam suszarki. I żelazko zadziałało. Doczytałam jeszcze, że jeśli czyścimy żelazko za pomocą soli, to powinniśmy wyłączyć funkcję pary, a także, co jest bardzo ważne,  powierzchnie teflonowe nie powinny być czyszczone w ten sposób (ani za pomocą sody), gdyż są delikatne.  

…ocet

Sporą ilością octu nasączamy czystą i miękką ściereczkę lub myjkę – powinna być mocno wilgotna. Następnie energicznie pocieramy nią spód żelazka. Najczęściej spalenizna znika po kilku przetarciach. Do czyszczenia można też użyć octu jabłkowego lub soku z cytryny.  

…soda oczyszczona + ocet

Dobrym sposobem na wyczyszczenie przypalonego żelazka jest nasypanie na szmatkę (gąbkę kuchenną) niewielkiej ilości sody oczyszczonej i wymieszaniu jej z octem. Pamiętajmy, aby żelazka z powłoką teflonową nie czyścić w ten sposób. A jeśli tak, to robicie to na własne ryzyko.  

…świeca

Nawet mocno przypalone żelazko wyczyścimy za pomocą świecy – koniecznie musi być biała i owinięta w płócienną ściereczkę. Takim „gałgankiem” pocieramy lekko rozgrzaną stopę żelazka. Resztek tłuszczu ze świecy pozbywamy się, prasując złożony papierowy ręcznik kuchenny lub zmiętą gazetę.  

…deska

Silnie przypalone żelazko z powłoką ceramiczną rozgrzewamy i „prasujemy’ nim nieheblowaną deskę lub kawałek kory. Resztę zanieczyszczeń usuwamy płynem do mycia naczyń z dodatkiem octu. Sposób raczej niewykonalny dla mieszkańców miast, ale zawsze mogą spróbować.  

…folia

Powierzchnie teflonową żelazka wyczyścimy prasując lekko zgniecioną folię aluminiową.  

…preparaty czyszczące

Oczywiście do usunięcia spalenizny z żelazka możemy kupić środki przeznaczone do tego celu. Najczęściej są to chusteczki nasączone środkiem czyszczącym, płyny lub spraye. Dostępne są w sklepach z chemią budowlaną, a ich cena waha się od kilku do kilkunastu złotych.

…inne sposoby

Internauci polecają czyszczenie przypalonego żelazka pastą do zębów (do aluminiowych żelazek), popiołem z papierosów, a także preparatami do czyszczenia kominków, grilli, piekarników itp.  

Jak nie czyścić przypalonego żelazka?

  1. Zakazane jest czyszczenie mocno rozgrzanego żelazka – może być lekko ciepłe lub zimne. Należy je także bezwzględnie odłączyć od prądu.
  2. Nie wolno trzeć stopy żelazka ostrym nożem, metalową szczotką czy druciakiem, aby nie zniszczyć powłoki.
  3. Do czyszczenia przypalonego żelazka nie należy stosować środków do pielęgnacji metalu, ponieważ mogą je zniszczyć.
  4. Mleczka (zwłaszcza te z wybielaczem) nie są polecane do czyszczenia żelazka.

Naczytałam się trochę o tych żelazkach i przyjrzałam się swojemu. Przypalone nie jest, ale nie pamiętam, kiedy je czyściłam. Ale o tym w artykule „Czyste żelazko”.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

  • Spring Mill residents enjoyed the snow coming down from their windows while the fireplace blazed. They enjoyed good food and fun activities all day on Saturday. No st28es&#sr30;no worries! And this is all possible because our staff is so committted to taking care of our residents that even an early winter storm didn’t dampen their spirits!

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *