M jak Mrówka

Jak usunąć plamy z dywanów?

Jak usunąć plamy z dywanów?

Na nasz nowy dywan wylał się szampan, kawa czy lakier do paznokci? Dziecko wylało sok lub pomalowało go farbami? A może ubrudzony jest czymś innym. Nie biegnijmy od razu do sklepu po nowy dywan, tylko usuńmy z niego plamy domowymi sposobami.

Najlepiej usuwać plamy, zaraz po ich powstaniu – im szybciej, tym lepiej. Rozlane soki czy inne płyny zbieramy za pomocą np. papierowego ręcznika, bawełnianej ściereczki, żeby nie zdążyły wsiąknąć w dywan. Inne zabrudzenia usuwamy delikatnie wydrapując je np. nożem lub łyżką. Kierujmy się zawsze zasadą: plamy czyścimy od zewnątrz do środka – unikniemy w ten sposób powiększania i rozmazywania się plam.

Tłuste plamy

Najlepiej usunąć za pomocą rozpuszczalnika do tłustych plam. Jednak raczej trudno go znaleźć w domu, ale możemy zastosować domowe sposoby. Tłuste plamy posypujemy talkiem (dość grubą warstwą), a następnie nakładamy na to miejsce papierowy ręcznik, przyciskamy je ciężkim przedmiotem i pozostawiamy na 24 godziny. Jeśli plama nie zniknęła, możemy powtórzyć czynność lub spróbować innej metody, np. przetrzeć tłustą plamę szmatką zamoczoną w soku z cytryny (do jasnych dywanów i chodników) lub octem. Sprawdza się również roztwór spirytusu czy benzyna ekstrakcyjna.

Jak usunąć plamy z dywanów Jak usunąć plamy z dywanów

Plamy z coca-coli

Na plamę przykładamy ręcznik papierowy lub bezbarwną bawełniana ścierkę tak, by najwięcej napoju w nią wsiąknęło. Jeśli plama pozostała, wycieramy ją za pomocą łagodnego roztworu amoniaku, a następnie ściereczką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie.

Plamy z czekolady

Czekoladę z dywanu usuniemy za pomocą odplamiacza do tkanin. Jednak bardziej skuteczny jest roztwór: szklanka letniej wody, łyżka płynu do mycia naczyń i łyżka odplamiacza. Plamę przecieramy szmatką zamoczoną w roztworze.

Plamy z błota

Nie usuwajmy ich od razu, w tym przypadku lepiej jest poczekać, aż błoto zaschnie. Wydrapujemy je z dywanu tępą krawędzią noża, a następnie odkurzamy. Następnie pocieramy plamę szmatką zwilżoną octem. Jeśli to nie pomoże, należy użyć wody z mydłem lub wody z sodą.

Plamy z kawy

Możemy je usunąć przecierając plamę roztworem z 10-procentowym amoniaku. Innym sposobem jest użycie kwasku cytrynowego.

Plamy z herbaty

Taką plamę przecieramy gąbką zamoczoną w zimnej wodzie, a potem roztworem 5-procentowym kwasku cytrynowego. Innym sposobem pozbycia się plam z kawy i herbaty jest zastosowanie szarego mydła. Do ½ l wody dodajemy 2 łyżki wiórków szarego mydła. Plamę pocieramy gąbką zamoczoną w mydlinach, a gdy zniknie, przecieramy wilgotną szmatką.

Plamy z mleka, jogurtu, śmietany

To chyba najłatwiejsze plamy do usunięcia. Wystarczy przetrzeć je ciepłą wodą z dodatkiem szamponu lub płynu do mycia naczyń.

Jak usunąć plamy z dywanów Jak usunąć plamy z dywanów

Plamy z wosku

Potrzebna nam będzie bibuła i żelazko. Bibułę przykładamy na plamę i prasujemy. Wosk powinien zostać wchłonięty przez bibułę. Gdy się odklei, przecieramy miejsce odplamiaczem.

Plamy z kleju

Przecieramy plamę szmatką nasączoną alkoholem lub octem.

Plamy z krwi

Świeżą plamę posypujemy solą kuchenną i pozostawiamy na godzinę. Po tym czasie zmywamy plamę zimną wodą, a następnie szamponem do dywanów. Jeśli to nie pomoże, przygotujmy specjalny roztwór: 3 szklanki zimnej wody + pół szklanki wody utlenionej (najlepiej 3%). Roztwór ten wylewamy na plamę, a następnie pocieramy ręcznikiem.  

Plamy z lakieru do paznokci

Zabrudzenia zdrapujemy za pomocą łyżki. Następnie nasączamy bezbarwną ściereczkę bawełnianą odrobina zmywacza do paznokci i delikatnie wycieramy. Jeśli plama nie zniknęła, dodajemy odrobinę detergentu i ostrożnie wycieramy, a następnie przecieramy ściereczką nasączoną łagodnym roztworem amoniaku. Jeśli nadal plama pozostała, możesz spróbować łagodnego roztworu octu w wodzie.

Plamy z farby

Za pomocą łyżki zdrapujemy zabrudzenia. Nasączamy ściereczkę łagodnym detergentem i delikatnie wycieramy. Jeśli plama pozostała, spróbujmy usunąć ją łagodnym roztworem amoniaku. Możemy plamę przetrzeć także łagodnym roztworem octu w wodzie.

Plamy z gumy do żucia

Gumę obkładamy kostkami do lodu. Gdy lód się rozpuści, spróbujmy oderwać gumę od dywanu (powinna być bardziej twarda i mniej klejąca się).

Przypalenie od papierosa

Przyda się papier ścierny lub moneta, którymi lekko przecieramy przypalone miejsce.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

2 komentarzeSkomentuj

  • Myślę że warto mieć pod ręką skuteczny środek do usunięcia kolorowych plam : dr Rainer mydełko odplamiające – skuteczny na: 100 PLAM !. Sprawdziłem i polecam,polski produkt.

  • Niestety, u mnie (dzieci i zwierzaki) dywany czasem są w takim stanie, że nic domowego nie daje rady. Wysyłamy do kliniki dywanów, bo mają spoko ceny. Chciałabym sobie jakoś z tym dać radę sama, bo zazwyczaj tak było, ale teraz to już niemożliwe ;/ do tego zapach zwierzaków to też problem, tutaj bez ozonowania ani rusz

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *