Jakiś czas temu pisałam tu na blogu o ogrodach w szkle, a tym razem postanowiłam podzielić się doświadczeniem z samodzielnego wykonania lasu w słoju. Jak się okazuje nie jest to takie trudne, więc chciałabym podpowiedzieć Wam, jak zrobić w łatwy sposób taką roślinną ozdobę.
Las w słoju – kilka porad na początek
Podstawą do przygotowania lasu w słoju jest wybór odpowiedniego naczynia. Im większe i bardziej pękate, tym lepsze i wygodniejsze. Dlatego szczególnie nadaje się tu szklany, duży słój. Ja zdecydowałam się na dwa małe słoje na artykuły sypkie, zakładając już na początku, że mój las będzie iście miniaturowy. Im większe naczynie, tym wybór ładnych okazów roślin i możliwość użycia dodatkowych ozdób (gałęzi, kamieni, kory etc.) znacznie większy.
Ważną rzeczą przy wykonywaniu ogrodu w słoju jest dobór roślin. Ponieważ zdecydowałam się na wspomniany ogród leśny w zamkniętym słoju, musiałam zastosować rośliny z natury, charakterystyczne dla lasu: mech, cis, tuja, borówka brusznica, miniaturowa poziomka. Wszystkie wykopałam z naturalnego środowiska, tak by wzajemne towarzystwo było dla nich naturalne. W ogrodzie leśnym ważną rolę odgrywa mech, który odpowiada za magazynowanie wody. Ogród jest bowiem po „zbudowaniu” zamykany i teoretycznie powinien trwać bez ingerencji człowieka (nawet do kilku lat). Pamiętajmy, że w lesie możemy znaleźć bardzo różne faktury mchu – zadbajmy o ładną i ciekawą kompozycję.
Ważnym elementem w ogrodzie leśnym w słoju jest również podłoże. Warto również pomyśleć o jego dekoracyjnych walorach – zagrać połączeniem różnych kolorów i kształtów. Do przygotowania naszego lasu w szkle będą potrzebne kamyki i żwir. Działają jak drenaż, woda nie zalega w ziemi. Zarówno dekoracyjny żwir, jak i ładne kamienie możemy zakupić na stoiskach akwarystycznych. Ja użyłam paru dużych kamieni z własnego ogrodu oraz dekoracyjnego żwiru właśnie ze sklepu akwarystycznego. Oprócz żwiru i kamieni istotne jest też żyzne podłoże – najlepiej ziemia ogrodowa do kwiatów doniczkowych z odrobiną torfu.
Co będzie nam potrzebne do zrobienia leśnego słoika?
Do przygotowania lasu w słoju potrzebne nam zatem będą:
- szklane naczynie,
- odpowiednie rośliny – leśne, najlepiej z naturalnego biotopu,
- kilka ozdobnych kamieni i żwir dekoracyjny,
- ziemia i trochę piasku,
- węgiel aktywny (np. węgiel do filtrów wody),
- inne ozdoby wedle uznania.
Jak zrobić las w słoju?
Na dół naczynia wkładamy parę kamieni, dobranych odpowiednio do wielkości naczynia. Na kamienie wsypujemy warstwę żwiru. Teraz możemy już wsypać warstwę ziemi. Ja zrobiłam tak, że na żwir wsypałam najpierw małą ilość ziemi, a potem jeszcze trochę żwiru przy krawędziach, aby efekt był widoczny, a przez to bardziej dekoracyjny. Bardzo ważne jest, aby na pierwszą, cienką warstwę ziemi nasypać niewielką warstwę węgla aktywnego – ma on za zadanie chronić mikroflorę słoja przed bakteriami i zapewnia roślinom dłuższą żywotność (zapobiega rozwojowi bakterii i gniciu). Ostatnia warstwa ziemi, którą teraz nasypiemy i do niej będziemy sadzić rośliny, warto by była nieco nieregularna, a najlepiej układała się kaskadowo.
Za pomocą pałeczek do azjatyckiego jedzenia lub pęsety kulinarnej kolejno sadzimy rośliny, zaczynając od większych, tak by na koniec obłożyć je ładnie mchem. Kompozycja może być dowolna i zależna od naszej kreatywności. W ładnym ustawieniu roślin, zniwelowaniu pochyłości lub przytrzymywaniu zanim się ukorzeniom, pomogą nam kamienie i gałązki, które będą też elementem dekoracji. Ja wokół swoich roślin wsypałam także trochę kolorowego, sztucznego żwiru ceramicznego i kilka ładnych kamieni, które pomogły mi w stabilizacji roślin. Pamiętajmy, że rośliny nie mogą wystawać za słój, a lepiej kiedy mają margines powietrza pod pokrywą.
Na koniec przed zamknięciem słoja z lasem należy dolać trochę wody. Można też spryskać rośliny spryskiwaczem, szczególnie gdy w trakcie sadzenia pobrudziły się nieco ziemią. Wody nie może być jednak za dużo, a przed zamknięciem należy przetrzeć ścianki ręcznikiem papierowym. Jest to ważne, bowiem o odpowiedniej ilości wody będzie świadczył stopień zroszenia ścianek na drugi dzień po wykonaniu ogrodu. Jeśli po nocy zobaczymy, że na ściankach słoja (szczególnie w ich dolnej części) pojawiła się rosa, to znaczy, że ogród został wykonany prawidłowo, a ilość wody jest dostateczna. Gdy ścianki naczynia będą suche, musimy dolać nieco wody do naszego leśnego ogrodu. Natomiast jeżeli słój zaparuje nadmiernie, ścianki będą w pełni mokre i zaparowane, należy pozostawić ogród otwarty na jeden dzień, by dać wodzie odparować.
Las w słoju to moim zdaniem świetny sposób na dekorację wnętrza i wprowadzenie doń imitacji natury. To także dobry pomysł na własnoręcznie wykonany prezent.
Dominika
w naszym kraju wszystkie gatunki mchu są pod ochroną. Gratuluję zachęcania ludzi do niszczenia przyrody. :/