M jak Mrówka

Jak przewrócić biel ubraniom – wybielacze do ubrań

Jak przewrócić biel ubraniom – wybielacze do ubrań

Chyba każdemu z nas przydarzyło się, że na ulubionej białej koszulce pojawiła się plama. Mój syn ostatnio również zgłosił się do mnie z tym problemem. Postanowiłam uratować jego odzież, przy okazji kilka swoich bluzek też.

Jak przewrócić biel ubraniom – wybielacze do ubrańOczywiście w dobie ogólnodostępnych wybielaczy sięgnęłam po odpowiedni środek, który kupiłam w PSB Mrówce. Na półce stało kilkanaście preparatów, gdyż do wyboru mamy nie tylko preparaty do przywracania bieli, ale również do usuwania uporczywych zabrudzeń oraz maczania (dip-dye) kolorowych ubrań w celu stworzenia ciekawych przebarwień. Po przeczytaniu etykiet bez problemu znalazłam odpowiedni. Wybierając wybielacz zwróćmy uwagę na:

  • rodzaj substancji aktywnej – dostępne są wybielacze tlenowe i chlorowe. Pierwsze mają w swym składzie wodę utlenioną oraz kryształki sodu. Zadaniem wybielacza tlenowego jest usunięcie brudu (usunie nawet plamy z trawy, ziemi, jedzenia i picia, nawet jeśli są zaschnięte), bakterii i nieprzyjemnego zapachu. Aby środek zaczął działać, musi być dodany do wody, gdyż podczas zachodzącej reakcji chemicznej zostaje uwolniony aktywny tlen. Można go łączyć z innymi środkami piorącymi. Jest bezpieczny dla środowiska. Natomiast wybielacze chlorowe mają w swoim składzie najczęściej podchloryn sodu. Ich aktywne działanie to wynik procesu utleniania, podczas którego wydzielają się również niewielkie ilości chloru emitującego charakterystyczny zapach. Uwaga, wybielacze chlorowe w dużych ilościach mogą podrażnić oczy, błony śluzowe i drogi oddechowe. Ponadto zmniejszają również wytrzymałość tkanin. Jednak ich zastosowanie zgodnie z zaleceniami producenta gwarantuje doskonałe wybielenie;
  • pojemność – w trosce o domowy budżet warto wybierać wybielacze w większych opakowaniach, są atrakcyjne cenowo i wystarczą nam na dłużej;
  • rodzaj opakowania – wybielacze dostępne są pod różnymi postaciami, te w sztyfcie lub sprayu umożliwiają precyzyjną aplikację.

Jaki wybielacz do ubrań dla małych dzieci?

Wybierając wybielacz dla małego dziecka najbezpieczniej jest zaopatrzyć się w preparat tlenowy, gdyż skóra naszej pociechy jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie detergentów chemicznych, a co się z tym wiąże występowania reakcji alergicznych. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, na jaki wybielacz się zdecydujemy, dobrze wypłuczmy odzież malucha. Zminimalizujemy w ten sposób ryzyko, że pozostaną na ubraniu środki chemiczne.

   Jak przewrócić biel ubraniom – wybielacze do ubrań 

Jaki wybielacz do firanek?

Aby delikatne firanki nie uległy zniszczeniu, wybierzmy wybielacz, który ma składniki zmiękczające wodę (uniemożliwią osadzanie się kamienia na tkaninie i wnikanie w jej głąb) i wybielające. Sprawią, że firanki odzyskają swój blask. Sprawdzą się w tym przypadku wybielacze tlenowe.

Ceny wybielaczy

Ceny wybielaczy uzależnione są oczywiście od pojemności opakowania i producenta. Niewielka saszetka jednorazowego użytku, o pojemności 100 ml kosztuje około 2 zł. Za litrowy wybielacz zapłacimy minimum 5 zł, a   Natomiast 5-litrowy detergent kosztuje średnio 20 zł.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *