M jak Mrówka

Gdzie ustawić kwiaty doniczkowe?

Gdzie ustawić kwiaty doniczkowe?

Coraz częściej doceniamy rolę kwiatów doniczkowych w aranżacji wnętrz. Jak je wyeksponować, by wydobyć ich cały potencjał dekoracyjny?

Gdzie ustawić kwiaty doniczkowe?

O atrakcyjności roślin doniczkowych we wnętrzach przesądza uroda wielu egzotycznych gatunków. Popularność zdobywają nowe odmiany, do łask wracają również te znane z mieszkań naszych babć i rodziców. Zmieniły się także miejsca usytuowania roślin tego typu – coraz rzadziej widzi się je ustawione na parapecie. Gdzie więc ustawiamy dzisiaj kwiaty doniczkowe?

Gdzie ustawić kwiaty doniczkowe?

Gdzie ustawić kwiaty doniczkowe?Kwiaty doniczkowe na meblach i kwietnikach

Chociaż z punktu widzenia wegetacji wielu roślin doniczkowych najkorzystniejszym miejscem ich ekspozycji jest kuchenny parapet, to takie ich ustawienie uważamy za mało interesujące – stojące w szeregu tworzą często nudną „wystawkę”. Parapet ogranicza także w dużym stopniu wydobycie walorów dekoracyjnych wielu gatunków. Utrudniona jest także na nim prezentacja tych bardziej okazałych egzemplarzy. Te największe najlepiej usytuować w odpowiednio do tego celu przystosowanych pojemnikach na podłodze. Doskonale wyglądają ustawione w większej grupie, kiedy to egzemplarze różnej wysokości tworzą domowy ogród. Coraz chętniej kwiaty doniczkowe prezentuje się także na meblach takich jak półki regałów lub zawieszone pojedynczo. Doskonałym miejscem ekspozycji wielu gatunków są także blaty stołów. Warto też nimi udekorować półki będące wynikiem zabudowy rur czy stelaży. Do łask wracają także popularne jeszcze w latach 60. kwietniki. Dziś przybierają one często formy bardzo zgeometryzowane, chociaż równolegle wielu zwolenników mają te vintage, przywodzące na myśl skojarzenia z czasami, kiedy to królowały wyroby metaloplastyczne. Do ekspozycji wielu roślin – szczególnie tych o zwisających pędach, chętnie stosuje się też różnego rodzaju drabinki, których stopnie pełnią funkcję półek na kwiaty.

Gdzie ustawić kwiaty doniczkowe?

Donice i pojemniki pozwalające wyeksponować rośliny

Ważnymi czynnikami wpływającymi na chętne włączanie do aranżacji wnętrz roślin doniczkowych są różnego rodzaju donice i pojemniki, które nie tylko pozwalają wyeksponować urodę kwiatów, ale też same w sobie mają wiele walorów dekoracyjnych. Wiele z nich jest zaprojektowanych z myślą o ustawieniu w miejscach innych niż parapet: na podłodze czy na meblach. Poza ponadczasową ceramiką chętnie wykorzystuje się pojemniki wykonane z drewna krajowego i egzotycznego – odpowiednio wykończone i zabezpieczone będą służyć długie lata. Dużą popularnością cieszą się także donice z betonu dekoracyjnego. Bardzo efektownie wyglądają też kwiaty doniczkowe w pojemnikach ze szkła. Zwolenników nietypowych rozwiązań z pewnością zainteresują również donice montowane do sufitu, które można umieścić w dowolnym miejscu. Mogą one być pojedyncze lub też tworzyć wielopoziomowe kwietniki umożliwiające zaplanowanie niebanalnych kompozycji kwiatowych. Efekt ozdobny wzmacnia również użycie jako warstwy wierzchniej różnego rodzaju żwirów, grysu czy drobnych otoczaków.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *