M jak Mrówka

Jak przechowywać żywność w lodówce?

Jak przechowywać żywność w lodówce?

Odkąd pamiętam produkty do lodówki wkładałam tam, gdzie jest miejsce, w wyniku czego ciągle czegoś szukaliśmy. Postanowiłam to zmienić, aby ułatwić sobie i innym domownikom życie. A poza tym odpowiednio ulokowana żywność dłużej zachowuje trwałość.

Zaczęłam od umycia lodówki:) i wyrzucenia przeterminowanych produktów, które upchnięte gdzieś z tyłu umknęły naszej uwadze. Na najwyżej półce panuje najwyższa temperatura (ok. 8oC), dlatego umieściłam na niej (zresztą zgodnie z zaleceniami) dżemy, kefiry, jogurty itp., czyli produkty o dość długiej przydatności. To także dobre miejsce, aby przechowywać różnego rodzaju ciasta. Środkowa półka została zapełniona żywnością o mniejszej trwałości. Znalazły się więc na niej żółte sery, twarogi, wędliny – to dobre dla nich miejsce, ponieważ temperatura jest tu niższa niż 5oC. Możemy także na niej umieścić potrawy gotowane, np. zupy. Najlepiej jeśli żywność będziemy przechowywać w szczelnych opakowaniach, wówczas dłużej będą świeże. Na niższej półce, tej która znajduje się nad szufladami, poukładałam świeże mięso oraz ryby. Tutaj panuje temperatura ok. 2oC. Możemy tu także położyć pokrojone warzywa oraz produkty w otwartych opakowaniach.   

Jak przechowywać żywność w lodówce?

Szuflady znajdujące się na samym dole lodówki przeznaczyłam świeże warzywa i owoce (zresztą tak było i chyba większość z nas tak robi) – temperatura jest o wiele wyższa i może wynosić nawet 10oC. W ten sposób nie uszkodzimy produktów – położone na wyższych półkach, mogą ulec zamrożeniu.

Na drzwiach lodówki znalazło się miejsce na sosy, słoiki z musztardą, ketchupem i majonezem, jajka, czyli produkty, które wymagają tylko schłodzenia. Temperatura w tym miejscu wynosi 10-15oC. Tu także nic się nie zmieniło i to chyba najzwyklejsza rzecz na świecie.

Pamiętajmy, aby nie zapełniać lodówki „po brzegi”. Zbyt wiele produktów uniemożliwi prawidłową cyrkulację powietrza, co skutkować będzie wytworzeniem niewłaściwej temperatury na poszczególnych pólkach, a tym samym szybsze psucie się żywności.

Efekt mojej pracy bardzo mi się podoba, ciekawe tylko, czy uda się go wdrożyć w życie i czy reszta domowników będzie stosowała się do tych zasad.

Asia

 

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *