Mrówki nie przeszkadzają nam dopóty, dopóki nie pojawią się w naszym domu. Niestety, jeśli w nim zagoszczą, są sporym kłopotem. Jednak są skuteczne sposoby na pozbycie się tych owadów.
Mrówki pojawiają się w domu, ponieważ znalazły łatwy dostęp do pożywienia. Szybko się rozmnażają, jest ich więc dużo i trudno je wytępić. Nie jesteśmy jednak skazani na życie z tymi owadami. Możemy się ich pozbyć za pomocą domowych sposobów – ich zaletą jest to, że nie zabijają mrówek, a jedynie odstraszają i zachęcają do przeniesienia w inne miejsce. Jeśli one nie pomogą, musimy zastosować bardziej radykalne metody. Z pomocą przychodzą nam wtedy producenci preparatów na mrówki.
Domowe sposoby na pozbycie się mrówek
Zanim zaczniemy walkę z mrówkami, zorientujmy się, z którego miejsca przychodzą i zlikwidujmy wszelkie pęknięcia i szczeliny, przez które mogły się przecisnąć – możemy pozaklejać je na przykład gipsem.
Miejsca, w których widzieliśmy mrówki smarujemy (lub spryskujemy) octem, wazeliną, talkiem kosmetycznym lub zasypką dla niemowląt. Substancje te rozsypujemy szczególnie przy drzwiach, oknach, a także szczelinach, przez które mrówki mogą wchodzić do mieszkania.
Trasy wędrówek mrówek możemy także spryskać sokiem z cytryny lub rozsypać na nich sól, pieprz, cynamon, proszek do pieczenia, świeże zioła (miętę, liście pomidora, lawendę, majeranek lub wrotycz|). Mrówki nie lubią także terpentyny, sfermentowanej skórki cytrynowej czy węgla drzewnego. Nie zaszkodzi również przemyć te miejsca wodą z płynem do naczyń w proporcji 3:1.
Aby mrówki nie powróciły, warto często sprzątać i nie pozostawiać szczątków organicznych,a jedzenie przechowywać w szczelnych pojemnikach.
Jeśli nie uda nam się „wyprosić” mrówek domowymi sposobami, możemy użyć ultradźwiękowego odstraszacza do mrówek. Także boraks (używany jest np. jako topik do lutowania stali) wymieszany z ugotowanym żółtkiem jajka powinien być skutecznym odstraszaczem. Mieszankę przez kilka dni rozsypujemy w miejscach wędrówek mrówek. Owady wyniosą jedzenie do swoich gniazd. Boraks powoduje wysuszenie owadów, a także likwidację larw – zapobiegnie to rozmnażaniu się mrówek i zniszczy gniazdo od środka. Z mieszanką tą należy obchodzić się bardzo ostrożnie, jeśli w domu są małe dzieci i zwierzęta.
Gdy i to nie zadziała, możemy zastosować preparaty na mrówki. Dostępne są w postaci granulatu, sprayu, pianki – wybór jest duży, na pewno znajdziemy coś odpowiedniego. Pamiętajmy jednak, aby stosować się do instrukcji producenta.
Asia