M jak Mrówka

Jak pomalować drzwi?

Jak pomalować drzwi

Starych drzwi, szczególnie tych drewnianych, szkoda wyrzucić, ponieważ te wykonane z dobrej jakości drewna mają mnóstwo zalet. A pomalowane na oryginalny kolor potrafią całkowicie odmienić pomieszczenie.

Jak odnowić stare drzwi drewniane już opisywaliśmy, dlatego nie będę wracała do tego tematu. Skupię się na bardziej prozaicznych rzeczach, czyli jak, czym pomalować drzwi i na jaki kolor. 

Jak pomalować drzwiMalowanie drzwi

Pomalowanie drzwi to jeden z najłatwiejszych i do tego najtańszych sposobów na ich odnowienie. Drzwi malujemy odpowiednią do ich nawierzchni farbą. Sposób jej aplikacji zależy od naszych upodobań. Jedną z form nałożenia farby na drzwi jest metoda natryskowa, dzięki której uzyskuje się dość gładką powierzchnię.

Farby możemy nanosić na drzwi także za pomocą pędzla z syntetycznego włosia lub wałka filcowego (ma on krótkie włosie). Producenci farb polecają, aby farbę nanosić w dwóch warstwach – drugą warstwę nanosimy dopiero, gdy pierwsza wyschnie, jednak wcześniej delikatnie zmatawiamy ją za pomocą drobnego papieru ściernego.

Kolorowe drzwi

Wybierając kolor farby, którą pomalujemy drzwi, nie musimy decydować się na wszechpanujący brąz. Możemy wybrać jakiś oryginalny kolor, dzięki czemu uzyskamy niezwykle dekoracyjne drzwi. Ciekawe efekty można uzyskać, malując stare drewniane drzwi zdecydowanymi barwami: mocną czerwienią, chabrem, żółcią, lub wręcz odwrotnie – starannie dobranymi pastelami, np. pudrowym różem, miętą, błękitem czy szarościami. Współczesnym modelom drzwi kolor doda również charakteru. Gdy do pomieszczenia lepiej pasuje tradycyjna barwa, możemy wybrać nieszablonowy odcień brązu.

Drzwi nie musimy malować na błysk, równie interesująco wyglądają satyny, maty i półmaty.

Do pomalowania drzwi możemy zastosować również farbą tablicową. Będą wtedy służyły dzieciom do rysowania i pisania oraz nam do zapisywania codziennych notatek. Pomalować możemy całe skrzydło lub tylko wybrany fragment. Pamiętajmy, że drzwi pomalowane farbą tablicową nie muszą być czarne. Producenci dostosowując się do potrzeb coraz bardziej wymagających klientów w swojej ofercie mają farby tego rodzaju w różnych kolorach.

Asia

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

mjakmrowka