M jak Mrówka

Jak pomalować drewniane okna?

Drewniane okna z czasem niszczeją. Nie musimy ich od razu wymieniać – zresztą to dość spory koszt – wystarczy je pomalować. Z pomocą odpowiedniej farby możemy również całkowicie odmienić ich wygląd.

Malowanie okien najlepiej przeprowadzać w temperaturze 18oC. Gdy na remont przeprowadzamy podczas letniego urlopu, a akurat panują upały, pracę rozpocznijmy wcześnie rano, gdyż farba szybko gęstnieje i ciężko ją rozprowadzać. Poza tym świeżo malowane okna trzeba pozostawić do wyschnięcia – z tego też powodu godziny poranne są najbardziej odpowiednie.

Fenster Streichen Fensterrahmen streichen

Malowanie drewnianych okien – krok po kroku

Krok 1. Zaczynamy od usunięcia wszystkich zamków i klamek – możemy je pozostawić na miejscu, ale musimy zakryć je taśmą malarską. Odnawianie okna to także dobry moment na sprawdzanie stanu okuć i zawiasów. Jeśli są zardzewiałe, wymieńmy je na nowe.

Krok 2. Aby uniknąć przypadkowego pomalowania szyby, wokół krawędzi szkła przyklejmy taśmę malarską. Jeśli mimo zabezpieczenia farba zabrudzi szybę, po wyschnięciu farby łatwo zdrapiemy ją skrobakiem.

Krok 3. Zniszczoną powłokę malarską możemy usunąć ręcznie za pomocą skrobaka, preparatem do usuwania starych powłok malarskich (znajdziemy go w sklepie z chemią budowlaną czy markecie budowlanym), cykliną lub elektryczną opalarką. Zwróćmy szczególną uwagę na złącza i spoiwa – w tych miejscach gromadzi się zazwyczaj najwięcej farby.

Krok 4. Jeśli ramy okienne mają głębsze rysy, ubytki czy wręcz uszkodzenia wypełniamy je szpachlówką do drewna. Nakładamy ją na czyste i odpylone podłoże za pomocą szpachlówki lub specjalnej packi, ze ściętym jednym bokiem, którym od razu możemy zebrać nadmiar preparatu. Masę mocno uciskamy – jedna warstwa nie może być grubsza niż 4 mm. Jeśli ubytki są większe, szpachlówkę nakładamy w kilku warstwach – każdą następną po wyschnięciu poprzedniej.

Krok 5. Powierzchnię ramy wygładzamy drobnoziarnistym papierem ściernym gradacji 150. Po zakończeniu pracy należy powierzchnię odpylić, umyć i pozostawić do wyschnięcia.

man with paintbrush painting wooden house exterior Paintrolling a ledge

Krok 6. Na ramę okienną nanosimy powłoki ochronne: grunt i lakier lub farbę – kolor farby gruntującej powinien być taki sam lub najbardziej zbliżony do koloru warstwy nawierzchniowej. Farbę najlepiej nanosić w dwóch warstwach – drugą po wyschnięciu pierwszej. Na pędzel nabieramy niewielką ilość farby i malujemy od góry na dół. Długie pociągnięcia pędzla pozwolą uzyskać gładką powierzchnię.

Krok 7. Po całkowitym wyschnięciu ram okiennych mocujemy z powrotem zamki i klamki.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *