M jak Mrówka

Jak oświetlić ogród?

Jak oświetlić ogród?

Do oświetlenia posesji wybierajmy takie źródła światła, które będą oszczędzać nasze finanse oraz środowisko.

Dobrym rozwiązaniem są np. lampy LED. To najnowocześniejsze i najbardziej energooszczędne źródło światła. Świecą około 30-50 tys. godzin. Lampy LED o mocy 7 W są odpowiednikiem żarówek wolframowych 40-watowych. Emitują również bardzo mało ciepła, dają światło bez promieniowania UV. Doskonale sprawdzają się na dworze, ponieważ są odporne zarówno na wysoką, jak i niską temperaturę. Lampy LED ze względu na wytrzymałość na uderzenia i zarysowania montuje się także w nawierzchniach tarasu, podestu czy na schodach wejściowych. Dzisiaj dostępne są lampy LED z tradycyjnym trzonkami o kształtach nawiązujących do zwykłych żarówek oraz świetlówek. Także ich barwa światła jest coraz cieplejsza i zbliżona do tej, którą dają nowoczesne świetlówki. Do opraw zamontowanych na posesji stosuje się także metahalogenki. Świecą 5-10 tys. godzin, a ich barwa światła jest zbliżona do naturalnej. Sprawdzają się jako oświetlenie punktowe.

Jak oświetlić ogród?

Nadal chętnie stosowanym źródłem światła są halogeny. Świecą od 2 do 5 tys. godzin, a ich użycie w porównaniu z tradycyjną żarówką pozwala na oszczędność energii od 20 do 60%. Mogą być wysoko- lub niskonapięciowe. Te pierwsze są zasilane napięciem 230 V, a drugie – 6, 12, 24 V. Światło dawane przez niskonapięciowe jest jasne i silne. Do ich zasilania konieczny jest transformator obniżający napięcie. Kupuje się go razem z oprawą. Mają też inne trzonki i gwinty niż tradycyjne źródła światła, dlatego wymagają specjalnych opraw. Halogeny wysokonapięciowe można montować w tradycyjnych opraw.

Pamiętaj o IP. Kupując oprawy do oświetlenia zewnętrznego, nawet w miejsca, które są solidnie zadaszone, należy wybierać tylko te przystosowane do montażu na zewnątrz budynku. Muszą one mieć wysoki stopień ochrony IP (charakteryzuje go odporność na wilgoć i pyłoszczelność). Stopień ochrony nie mniejszy niż IP44 powinny mieć oprawy montowane w ścianie oraz plafoniery i lampy zawieszane, IP54 – projektorki oraz słupki. Największą ostrożność zachowujemy, wpuszczając oprawy w grunt – muszą one mieć IP67.

Marzena

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

3 komentarzeSkomentuj

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *