M jak Mrówka

Jak myć podłogowe panele laminowane

Jak myć podłogowe panele laminowane

Panele laminowane to bardzo chętnie stosowany materiał posadzkowy. Nic dziwnego, ponieważ ilość ich wzorów i kolorów jest bardzo duża, nie są drogie, szybko się je układa, ponadto posadzka z nich wykonana jest trwała. Jednak, aby panele były ozdobą przez długie lata, należy je odpowiednio pielęgnować.

Jeśli naszą podłogę wykończyliśmy panelami laminowanymi, to musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu i odkurzaniu posadzki. Usuwamy w ten sposób nie tylko kurz, ale również większe drobinki (w tym piasek przyniesiony z zewnątrz). Pozbycie się ostrych drobinek jest ważne, gdyż mogą porysować warstwę ochronną – wtedy posadzka straci swój urok, a zniszczonym panelom nie da się już przywrócić pierwotnego wyglądu.

Jak myć podłogowe panele laminowaneOdpowiednie mycie paneli nie jest skomplikowaną czynnością. Wystarczy pamiętać, aby zarówno wodę, jak i detergenty stosować z umiarem. Nadmiar wody może bowiem spowodować rozwarstwienie paneli, a nawet zapleśnienie. Z tego też powodu, jeśli np. dziecko wylało sok na panele, powinniśmy jak najszybciej wytrzeć plamę do sucha, posługując się np. chłonnym papierowym ręcznikiem lub ściereczką z mikrofibry. Pamiętajmy więc o „porządnym” wyżymaniu mopa (czy szmatki) – powinien być wilgotny, a nie mokry. Możemy kupić zestaw do paneli podłogowych laminowanych. W jego skład wchodzi specjalna szczotka i komplet płynów pielęgnacyjnych. Preparaty te mają również działanie antystatyczne, dzięki czemu powierzchnia paneli nie będzie się elektryzować. Co ważne, środki do mycia paneli laminowanych różnią się od tych przeznaczonych do płytek ceramicznych czy drewna, dlatego nie można stosować ich zamiennie.

Jak myć podłogowe panele laminowane Jak myć podłogowe panele laminowane

Jak myć podłogowe panele laminowanePanele laminowane możemy umyć także wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń – na powierzchni nie powstanie tzw. film, na którym gromadzi się kurz. Ekologicznym sposobem na utrzymanie paneli w czystości jest ich mycie wodą z dodatkiem octu (ok. 2 łyżki na 5 l wody) – mieszamy do z ciepłą wodą, chociaż niektórzy radzą, żeby umyć zimnej wody. Pewną niedogodnością tego sposobu jest nieprzyjemna woń octu unosząca się w mieszkaniu – aby się go pozbyć, wystarczy solidne wietrzenie. Tłuste, trudne plamy (np. z czekolady czy pasty do butów) możemy usunąć benzyną ekstrakcyjną. Żadnego ze środków czyszczących nie powinniśmy nakładać bezpośrednio na podłogę. I jeszcze jedna rada: myjmy panele zawsze zgodnie z ich ułożeniem – zapobiegniemy w ten sposób pojawieniu się smug. Do czyszczenia paneli nie należy używać mydła, także aplikacja wosku czy środka nabłyszczającego może dać odwrotny efekt od zamierzonego.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *