M jak Mrówka

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu

Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych dla mieszkańca domku jednorodzinnego ma duże znaczenie. Jednym z głównych wydatków jest zwykle opłata za zużycie energii elektrycznej. Dlatego jeśli można w stosunkowo niedrogi i mało inwazyjny sposób skorzystać z odnawialnych źródeł energii, to na pewno warto.

Na jednym z fachowych portali doradczych wyczytałam jakiś rok temu o dotacjach na instalacje odnawialnych źródeł energii – elektrowni słonecznej. W istocie sprowadza się ona do montażu paneli fotowoltaicznych, czyli mówiąc potocznie urządzeń, które energię słoneczną potrafią przerobić na prąd. Zainteresowałam się tematem, tym bardziej, że usytuowanie mojego domu i ekspozycja dachu – cała jedna połać wychodzi na stronę południową – wydawały się sprzyjać takiej inwestycji.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu

Co przesądziło o decyzji na instalację fotowoltaiczną

Podstawowym parametrem, który brałam pod uwagę to znaczne ograniczenie kosztów za prąd. Dodatkowym, to fakt, że pobierając czystą energię słoneczną, przyczyniam się w drobny sposób do ograniczenia produkcji energii w ogóle. Wielu użytkowników instalacji fotowoltaicznej chwali sobie wykorzystanie energii ze słońca na własne potrzeby i zauważa znaczną różnicę w opłatach za zużycie prądu. Czynnikiem, który zmotywował mnie najbardziej do decyzji o inwestycji były przyznawane na ten cel państwowe dotacje oraz fachowe wsparcie proponowane przez firmę wykonawczą.

Zainteresowana tematem znalazłam firmę wykonawczą, która nie tylko zajmowała się fachowym przygotowaniem projektu oraz montażem urządzeń, ale jednocześnie oferowała pełne wsparcie na etapie kroków formalnych, czyli np. wniosku o dotację. Od samego początku wykonawca profesjonalnie zajął się pilotowaniem przebiegu inwestycji – od momentu podjęcia decyzji, poprzez cały plan doboru odpowiednich urządzeń, wykonanie dokumentacji technicznej i stosownych wniosków zgłoszeniowych, po dostarczenie i montaż niezbędnych elementów instalacji. Co najważniejsze firma obejmująca mnie – czyli inwestora – opieką do czasu pełnej akceptacji wniosku i dofinansowania inwestycji przez stosowny organ ochrony środowiska nie pobierała żadnych opłat i zaliczek. Jednym słowem na wstępnym etapie tego przedsięwzięcia nie musiałam ponosić żadnych kosztów.

Na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd i szacunkowych średnich zysków energii dla terenów, na których mieszkam oraz powierzchni dachu, jakim dysponuję, wyliczono, że optymalne będzie zastosowanie 10-12 paneli o mocy 260 W. Zdecydowaliśmy się na 10, z możliwością, że jeśli instalacja spełni nasze oczekiwania i uznamy, że możemy podnieść jeszcze zyski z energii słonecznej doinstalujemy dodatkowo dwa panele.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna

W okresie dużego nasłonecznienia panele produkują prąd. Idealnie jeśli prąd, który jest wytwarzany od razu jest też zużywany, wtedy mamy dokładnie prąd za darmo. Niemniej nie zawsze mamy pełne obciążenie zużycia (nie jest włączona pralka, piekarnik, elektryczne ogrzewanie podłogowe). Wszystko, czego nie zużywamy, czyli tzw. nadwyżki są wtedy oddawane do publicznej sieci energetycznej. Dostawca prądu policzy nam za ich magazynowanie, ale i tak odbierzemy ten prąd z zyskiem – oddana jednostka do sieci wraca do nas jako 0,8 jednostki (np. oddając 10 kWh prądu będziemy mogli odebrać w dowolnym momencie 8 kWh). Instalacja fotowoltaiczna w moim przypadku nie sprawia, że pod względem produkcji prądu jesteśmy samowystarczalni, ale znacznie zmniejszamy roczne zapotrzebowanie na prąd z sieci, a koszty inwestycji w domową elektrownię słoneczną powinny zwrócić nam się po 4 latach.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu

Instalacja-paneli-fotowoltaicznych-na-dachu-4 Instalacja-paneli-fotowoltaicznych-na-dachu-5 Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu

Jak wygląda montaż paneli i elementów instalacji?

Dach mojego domu jest skośny, dlatego nie trzeba było instalować dodatkowych wsporników, gwarantujących odpowiedni kąt nachylenia paneli. Wystarczyły szyny-profile, na których potem osadzone zostały panele w konfiguracji uzgodnionej w projekcie. Panele łączy się ze sobą przewodami, a potem jeden główny przewód przeprowadza się do miejsca, gdzie będzie wpięty do instalacji elektrycznej za pośrednictwem inwertera – urządzenie to ma za zadanie stałe napięcie prądu płynącego z dachu przekształcić na prąd zmienny, taki jak w sieci. W naszym przypadku przewód z dachu został poprowadzony aż do piwnicy, bo właśnie tam mamy skrzynkę z bezpiecznikami. Został puszczony w odpowiednim peszlu kominowym przewodem wentylacyjnym.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu

Instalacja jest już gotowa do działania. Inwerter pokazuje stan nasłonecznienia oraz ilość produkowanego w danej chwili prądu. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość zainstalowania aplikacji, dzięki której informacje z inwertera przekazywane są na telefon i można wygodnie podglądać sobie ilość produkowanej na domowe potrzeby czystej energii.

                                             IMG-20170919-WA0006 IMG-20170919-WA0010

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *