M jak Mrówka

Harmonogram prac wykończeniowych

Harmonogram prac wykończeniowych

Harmonogram prac wykończeniowych przyda się bardzo zarówno nam, jak i fachowcom. My będziemy mieli czas na przemyślany zakup materiałów wykończeniowych, a wykonawcy będą mieli wszystko, co im potrzebne pod ręką.

W moim domu zamontowano już okna i drzwi zewnętrzne, zostały ułożone instalacje wodno-kanalizacyjna i elektryczna, ściany i sufity zostały otynkowane, ułożono ogrzewanie podłogowe oraz wykonano wylewki. Czekał mnie więc najprzyjemniejszy etap, czyli wybieranie tapet, płytek, materiałów posadzkowych, sprzętów itd. I chociaż w dzisiejszych czasach wszystkie materiały wykończeniowe – oczywiście standardowe – możemy kupić od ręki, to nie uniknęłam codziennych zakupów (czasami robiłam je 2 razy dziennie). Dlatego przestrzegam, aby prace wykończeniowe przebiegały sprawnie, ustalmy dokładnie z wykonawcami harmonogram prac i ilość niezbędnych materiałów. Z własnego doświadczenie podpowiem również, że dobrze robić zakupy w sklepach (np. Mrówce), w których bez problemu można zwrócić nadwyżkę lub nietrafiony zakup.

Harmonogram prac wykończeniowych Harmonogram prac wykończeniowych

Prace wykończeniowe – czas zacząć

W sobotę zadzwonił mój fachowiec od wykończenia, że pojawi się w poniedziałek. W sumie spodziewałam się jego wizyty, ale byłam zaskoczona – ale cóż, akurat miał czas. Niestety ja nie byłam do końca przygotowana. Spytałam się, co mu potrzebne, aby rozpocząć prace wykończeniowe. „Zażyczył sobie” schody na strych i parapety wewnętrzne, bo jeszcze muszą pewne rzeczy dokończyć. Ze schodami nie było problemu, bo są ogólnodostępne w sklepach budowlanych. Parapety chciałam z konglomeratu i byłam zaskoczona, że na te o odpowiadającym mi wymiarze muszę poczekać tydzień – zamawiajmy je więc z wyprzedzeniem.

Harmonogram prac wykończeniowych Harmonogram prac wykończeniowych Harmonogram prac wykończeniowych Harmonogram prac wykończeniowych

Prace wykończeniowe – łazienka na początek

Moi fachowcy zaczęli od wykończenia łazienki. Usłyszałam: kupi pani sedes (ja chciałam podwieszany, więc potrzebny mi cały zestaw), brodzik, kabinę prysznicową, panel prysznicowy, umywalkę, szafkę pod umywalkę, baterię umywalkową i oczywiście płytki, klej do płytek, fugi, krzyżyki, silikon sanitarny. Niektóre zakupy zdjął mi pan Emil z głowy, np. kołki, płyty g-k, grunt, pakuły czy zawory kupił sam – więc nie potrafię wymienić wszystkiego, co potrzebne. Najlepiej zrobić listę niezbędnych rzeczy, bo inaczej na pewno czegoś zabraknie. Możemy zawsze liczyć na pomoc sprzedawców, mi np. sprzedawca przypomniał, że trzeba kupić syfon do brodzika. Oczywiście nie wszystko musi się pojawić jednego dnia na placu budowy (np. lustro do łazienki czy grzejnik łazienkowy możemy przywieść na samym końcu), ale jednorazowe zakupy są ekonomiczne i mniej męczące. Kupując płytki do łazienki, wybierzmy od razu płytki i fugi do kuchni, holu czy kotłowni.

Harmonogram prac wykończeniowych Harmonogram prac wykończeniowych

Malowanie i tapetowanie – kolejny etap prac wykończeniowych

Dopiero gdy tynki są suche, można przystąpić do prac wykończeniowych związanych z malowaniem czy tapetowaniem. W przeciwnym razie nawet nie zaczynajmy pracy, ponieważ mija się to z celem. Oprócz farby w odpowiednim kolorze potrzebny jest grunt. Niezbędna jest również taśma i folia malarska. Pamiętajmy, że farbę nakłada się w dwóch warstwach, kupmy więc jej odpowiednią ilość. Najpierw malowane są sufity, a później ściany. Powierzchnie mogą być pomalowane także po ułożeniu posadzek i zamontowaniu futryn drzwi wewnętrznych.

Harmonogram prac wykończeniowych Harmonogram prac wykończeniowych

Układanie posadzek – co należy kupić

Z układaniem paneli (bo na taką posadzkę się zdecydowałam) musieliśmy poczekać aż podłoga dobrze wyschnie. Niezbędną ilość materiału wykończeniowego łatwo wyliczyć, ale kupmy z zapasem. Nie zapomnijmy o odpowiednim podkładzie. I tutaj wytłumaczę, dlaczego warto kupować w sklepie, gdzie bez problemu przyjmują zwroty. Niestety podczas przygotowania mojego zamówienia ktoś popełnił błąd i zapakował mi zupełnie inną paczkę paneli – cóż z tego, że droższą. Okazało się to dopiero, jak pan Emil zaczął układać panele. Ze zwrotem i wymianą na odpowiednie nie miałam problemu, ale niespodziewana wizyta w sklepie nie była mi na rękę. Do wykończenie posadzki potrzebne są listwy wykończeniowe oraz listwy łączące dwie różne posadzki.

Co jeszcze jest niezbędne do prac wykończeniowych

Wszystko zależy od tego, jakie prace wykończeniowe zlecimy naszym wykonawcom. Ja musiałam kupić jeszcze gniazda i włączniki (ich ilość i rodzaj podał mi elektryk) oraz drzwi wewnętrzne, okap i karnisze. Pamiętajmy o zabezpieczeniu podłóg tekturą – unikniemy zniszczeń w trakcie montażu. Jeśli chcemy, żeby wykonawcy zamontowali również oświetlenie, kupmy odpowiednie lampy czy kinkiety.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *