M jak Mrówka

Grzyby na zapas – jak przechowywać grzyby

Grzyby na zapas – jak przechowywać grzyby

Grzyby szybko się psują, tak naprawdę są świeże tylko przez jeden dzień. Dlatego też, gdy mąż wróci z lasu, zabieram się za przetwarzanie grzybów – mrożę, suszę, duszę, no i oczywiście marynuję.

Grzyby na zapas – jak przechowywać grzyby
fot. AdobeStock

Mrożenie grzybów

Najczęściej mrożę grzyby – nawet mniej szlachetne gatunki, takie jak podgrzybek. Najpierw oczywiście je czyszczę, myję pod zimną wodą i sparzam wrzątkiem (blanszuję), a gdy wystygną, kroję je na mniejsze kawałki i wkładam do zamrażalnika. Jeśli zamrażamy kurki, pamiętajmy, że przed zamrożeniem należy je obgotować – w przeciwnym przypadku po rozmrożeniu i podsmażeniu będą gorzkie. Gdy grzyby już się zamrożą, przekładam je do plastikowych pojemników przeznaczonych do jedzenia lub torebek spożywczych (możemy też wykorzystać foliowe reklamówki). Na woreczek lub pojemnik naklejam naklejkę z datą i opisem, jaki typ grzyba zamroziłam. Grzyby do potraw dodaję bez uprzedniego rozmrażania.

Duszenie grzybów

Czasami, gdy planuję przechowywać grzyby tylko kilka dni, to duszę je na maśle. Następnie przekładam je do słoika i w razie potrzeby wykorzystuję do potraw. Przygotowane w ten sposób można również zamrozić, jednak już nie w szklanych pojemnikach.

Suszenie grzybów

Najdłuższy termin przydatności do spożycia mają grzyby suszone – można je przechowywać w słoikach około 3 lat. Ja suszę je w suszarce do grzybów, warzyw i owoców. Można też użyć piekarnika lub pokrojone porozkładać na parapecie, ale proces suszenia trwa znacznie dłużej. Pamiętajmy, że nie wolno myć grzybów przed suszeniem, jednak należy je obrać ze wszystkich paprochów. Małe grzybki możemy suszyć w całości, większe kroimy w plastry grubości około 1 cm.

Wysuszone grzyby przechowuję w szczelnie zamkniętych słoikach. Taki pojemnik chroni przed je przed wilgocią, utratą zapachu i szkodnikami, np. molami. Niektórzy grzyby przechowują w płóciennych lub papierowych woreczkach. Lepiej nie wkładać ich do foliowych torebek, gdyż mogą zapleśnieć. Także plastikowe pojemniki nie są odpowiednie, gdyż opakowania przejdą intensywnym aromatem grzybów już na zawsze.

Z przesuszonych grzybów czasami przygotowuję też proszek grzybowy – grzyby mielę w młynku i wsypuję do zakręcanego słoika. Wykorzystuję go jako przyprawę do sosów.

Grzyby na zapas – jak przechowywać grzyby
fot. AdobeStock

Przetwory z grzybów

Grzyby możemy także kisić czy marynować. Przepisów na ich przyrządzanie jest bardzo dużo, więc przeszukując internet na pewno znajdziecie odpowiedni dla siebie przepis. Grzyby kisimy i marynujemy w umytych oraz sparzonych słoikach – nie zapomnijmy o nakrętkach. Brzegi słoików nie mogą być uszkodzone, potłuczone czy wyszczerbione, a nakrętki powyginane. W przeciwnym razie, nasze przetwory mogą się zepsuć.

autor tekstu: Asia
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *