M jak Mrówka

Geometria w ogrodzie

Geometria w ogrodzie

Nowoczesność szuka inspiracji w prostocie, tam gdzie mniej, ale wyraźniej, tam też charakter, styl i moda. Ostre, nieskomplikowane kształty i kubiczne formy to popularne trendy we współczesnej architekturze. Geometria to wyznacznik designu. A skoro dom nowoczesny, to i okalający go ogród nie może odbiegać od tych nawiązań.

Zamiłowanie do porządku, do usystematyzowania, do symetrii towarzyszy człowiekowi od zawsze. Zadbana przestrzeń to taka, która poddaje się wyraźnym podziałom – proste kąty, regularne kształty, wyraziste granice określają poszczególne strefy. Tak zaprojektowany ogród jest łatwy do okiełznania, sprawia wrażenie uporządkowanego. Dla wszystkich, którzy szukają w ogrodzie surowej elegancji, konsekwentna geometria będzie bardzo efektownym rozwiązaniem.

Plan ogrodu, spójne podziały

Geometria w ogrodzie Geometria w ogrodzie
Geometria w ogrodzie Geometria w ogrodzie
Geometria w ogrodzie

Przydomowy ogród, szczególnie okalający nowoczesną bryłę budynku, powinien grać z jego architektonicznym wizerunkiem. Spójna formuła, przeniesienie kształtów, kolorów, elementów wykończenia z budynku do zabudowy ogrodowej sprawi, że ogród stanie się integralną przestrzenią podkreślającą estetykę całej posesji. Punktem odniesienia musi być tu symetria. Wyraźne podziały traktów, rabat, elementów małej architektury powinny stanowić przedłużenie granic budynku, granic wykończeń na elewacji, przeszkleń i wyjść.

Mała architektura, tarasy, wjazdy i trakty – geometria w wykończeniu

Geometria w ogrodzie Geometria w ogrodzie
Geometria w ogrodzie Geometria w ogrodzie
Geometria w ogrodzie

Zagospodarowanie przestrzeni ogrodu wiąże się z umiejscowieniem wielu stref. Planowanie traktów, ścieżek, przestrzeni tarasowo-wypoczynkowej, altan, oczek wodnych czy nawet basenu to ogromne pole do zabawy i gry kształtem. Bogactwo materiałów wykończeniowych pozwala na uzyskanie ciekawych efektów. Wyraźne kubiczne bryły możemy uwypuklić w kaskadowej zabudowie przestrzeni, tworząc murki oporowe, skrzynkowe elementy wykończenia tarasu czy projektując ciekawe elementy architektury ogrodowej, np. podwyższone oczko wodne. Doskonałym polem do popisu jest zabawa płaskim rysunkiem rabat, trawników i ścieżek, gdzie niezwykle atrakcyjnie można skomponować mozaikę kwadratów, kół, prostokątów.

Nie bez znaczenia przy zabawie geometrią w ogrodzie jest dobór materiałów. Doskonale sprawdzi się tu kostka betonowa, beton, kamień, żwir. Te materiały narzucają pewną surowość, a przy wzajemnym zestawieniu, uwypuklają wyrazistość granic.

Meble, dekoracje i rośliny – dbajmy o ich kształty

Geometria w ogrodzie Geometria w ogrodzie
Geometria w ogrodzie Geometria w ogrodzieGeometria w ogrodzie Geometria w ogrodzie

W ogrodzie nasyconym geometrią nie może zabraknąć dekoracji, które konsekwentnie powtarzają preferowane przez nas motywy wykończenia. Kształty kubiczne odnajdziemy w wielu propozycjach mebli ogrodowych, warto też zagrać tu kolorem – np. powtórzeniem w dodatkach tekstylnych odcieniu żwiru, drewna czy innego materiały wykończeniowego, w którego sąsiedztwie będą meble tarasowe. Jeśli mamy elementy nawiązujące do koła w ogrodzie, pojawiają się tu strefy np. wypełnione okrągłymi kamieniami doskonale wkomponują się tu duże kamienne kule, oświetlenie ogrodowe w formie kul oraz meble nawiązujące kształtem do wspomnianego motywu. Tam, gdzie w ogrodzie króluje symetria i porządek, tam harmonijnie będą wyglądać rośliny formowane, pojedyncze, charakteryzujące się zwartym pokrojem.

Kształt to dobry sposób na zabawę konwencją. Inspirujmy się zatem geometrią w ogrodzie.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *