M jak Mrówka

Falenopsis – najpopularniejszy storczyk

Falenopsis – najpopularniejszy storczyk

Pokochały go miliony – falenopsis należy do najchętniej uprawianych w Polsce storczyków. Jednak nie wszystkim udaje się utrzymanie go w dobrej formie. Co wyróżnia tego storczyka? Jak pielęgnować falenopsis?

W niedawnym Dniu Kobiet wiele z nas zostało obdarowanych storczykami, w przeważającej mierze to falenopsisy, które można nabyć nie tylko w kwiaciarniach, ale często także w większości dużych sklepów ze stoiskami ogrodniczymi. O urodzie tego storczyka decydują bardzo dekoracyjne kwiaty, których szeroko rozłożone płatki budzą skojarzenia ze skrzydłami ćmy – stąd też ich polska nazwa ćmówka. Orchidee tego rodzaju mają wiele zalet, poczynając od pięknych i trwałych kwiatów po niewygórowaną cenę, a jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, będą ozdobą wnętrz przez lata.

Stanowisko i temperatura

Najlepiej odpowiada im stanowisko wschodnie. Orchidee tego rodzaju nie lubią nadmiaru słońca, dlatego jeśli ustawiamy je na parapetach okien z wystawą południową lub zachodnią, latem trzeba chronić storczyki zacieniając okno. Przy nadmiarze słońca liście przyjmują zamiast żółtawozielonej barwy czerwonobordowy odcień. Falenopsis pochodzi z południowo-wschodniej Azji, gdzie w naturalnym środowisku temperatura powietrza jest dość wysoka, najlepiej rozwija się, gdy w ciągu dnia temperatura wynosi ok. 23-27oC, zaś w nocy oscyluje w granicach 17-18oC. Zadbajmy przy tym o odpowiednią wilgotność powietrza, która szczególnie w upalne dni powinna być wysoka – by ją uzyskać, warto wtedy wykorzystać nawilżacz powietrza. Storczyki można też zraszać, jednak nie należy zostawiać wilgotnych liści na noc. Nie używajmy do tego wody z kranu, bo może to prowadzić do osadzania na liściach kamienia, najlepsza będzie woda destylowana lub deszczówka.

Podłoże dla storczyka

Falenopsis wymaga zastosowania specjalnego podłoża, które najczęściej wymaga wymiany co 2-3 lata, lub wtedy, gdy korzenie wyraźnie nie mieszczą się w doniczce. Trzeba je wymieniać co roku, jeśli podlewamy nasze storczyki wodą z kranu, która zawsze powinna być przegotowana i odstana! Przesadzanie powinno się przeprowadzać wiosną. Odpowiednia będzie doskonale przepuszczalna mieszanka przefermentowanej kory sosnowej i kokosa z węglem drzewnym oraz keramzytem oraz niewielką domieszką torfu. Podłoże do storczyków najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym. Nie wolno używać typowej ziemi ogrodniczej.

Podlewanie i nawożenie storczyka falenopsis

Uzależniamy je od pory roku oraz okresu wegetacji. Kwitnące orchidee podlewamy obficie raz-dwa w tygodniu, gdy podłoże jest już całkowicie suche. Najlepszy sposób to włożenie doniczki na 10-15 minut do pojemnika z wodą i dokładnym jej odsączeniu po tym czasie. Nigdy nie wolno dopuszczać, by woda pozostawała na podstawce, bo prowadzi to do gnicia korzeni. Po przekwitnięciu zaprzestajemy nawadniania na dwa tygodnie. Falenopsisy powinny być regularnie zasilane nawozami do storczyków.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *