M jak Mrówka

Estetyczny śmietnik

Estetyczny śmietnik

Warto skupić się na wykończeniu przestrzeni, gdzie sytuujemy kosze na odpadki. Ten element posesji może być elegancki.

Śmietnik nie musi kojarzyć się z miejscem mało reprezentacyjnym. Wydzielenie jego przestrzeni i osłonięcie w sposób estetyczny to rozwiązanie, z którego będziemy dumni przez lata. Bardzo łatwo przyzwyczaić się do prowizorycznego miejsca składowania śmieci. Po pewnym czasie nie zauważamy, że szpeci on naszą działkę. Za to zwraca uwagę każdego gościa i przechodnia. Pamiętajmy, że ta część terenu także należy do nas i jest naszą wizytówką.

Projekt śmietnika dostosowany do możliwości

Wybudowanie murowanego śmietnika jest inwestycją kosztowną, ale z pewnością trwałą. Dodatkowo może być efektowna, pod warunkiem, że bryła konweniuje z architekturą budynku mieszkalnego i została wzniesiona z podobnych materiałów, by tworzyć spójną całość na posesji.

Tańszym rozwiązaniem będzie stworzenie śmietnika drewnianego. Może powstać według indywidualnego projektu, na wymiar danej przestrzeni na działce. Bardziej ekonomiczne może się jednak okazać kupno gotowego domku z drewna, jakie znajdziemy w marketach budowlanych. Do wyboru mamy wiaty, altany, drewutnie i domki narzędziowe, o różnej powierzchni zabudowy. Jednak przy nowoczesnej architekturze budynku mieszkalnego tego typu rozwiązanie może okazać się dość siermiężne. Lepiej będzie pasować do tradycyjnego stylu zabudowy.

Estetyczny śmietnik Estetyczny śmietnik

Ekonomiczny i ekologiczny śmietnik

Prostym i eleganckim rozwiązaniem będzie utworzenie osłony zaułka przeznaczonego na przechowywanie koszy do segregacji śmieci, z paneli ogrodzeniowych. Ich lekka forma ułatwi dopasowanie do wymiarów i posadowienie w wybranym miejscu. Powszechna dostępność w sklepach budowlanych również nie jest bez znaczenia. Ponadto takie rozwiązanie nie jest kosztowne. Ażurowa, utworzona z metalowej siatki konstrukcja, musi być odpowiednio zakotwiona w stopach betonowych. Można je kupić gotowe, z otworami na słupki. Zamiast podmurówki wystarczy wysypać linię pod tym krótkim ogrodzeniem kamieniami. Oczka w panelach zapewnią doskonałą wentylację i swobodny przepływ powietrza w przestrzeni śmietnika.

Poza tym siatka druciana stanie się idealną podporą dla pnączy. To one w końcu stworzą zasadniczy parawan osłaniający miejsce składowania odpadków. Takie naturalne przepierzenie będzie dużą ozdobą. W miejscu nasłonecznionym warto posadzić pachnące powojniki o efektownych kwiatach. Sprawdzi się tu też wiciokrzew i winorośl. Ale również bluszcz zwyczajny zapewni nam gęstą zasłonę. Potrzebuje on jednak półcienia. Dodatkowa zaleta to taka, że bluszcz jest rośliną zimozieloną. Osłoni nasz śmietnik przez cały rok.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *