M jak Mrówka

Dywanik łazienkowy – ważny detal

Dywanik łazienkowy – ważny detal

Dywaniki łazienkowe z jednej strony powinny być bezpieczne, a z drugiej ciepłe w dotyku. Walory funkcjonale są ważne, jednak muszą być połączone z estetyką.

Dywaniki łazienkowe podnoszą komfort korzystania z łazienki. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa po wyjściu z wanny czy prysznica – zapobiegają poślizgnięciu się. Nie do przecenienia są także ich walory estetyczne – za pomocą dywaników szybko i tanio możemy zmienić wystrój łazienki.

Materiał na dywaniki łazienkowe

Spodnia część dywaników łazienkowych musi być wykonana z materiałów o dobrej przyczepności, najczęściej jest to cienka warstwa gumy. Natomiast wierzch wykonany może być z pianki, gumy lub tkaniny, zazwyczaj bawełny. Decydując się na dywaniki piankowe dobrze jest wybierać te dobre jakościowo, ponieważ najtańsze produkty szybko się drą, pęcznieją od wody i kruszeją. Rozwijają się na nich grzyby i bakterie. Trwalsze od dywaników piankowych są te wykonane z gumy. Są nienasiąkliwe, ale nieco mniej przyjemne w dotyku. Stosunkowo łatwo można je osuszyć i wyczyścić, ale niektóre gumy mogą kruszeć lub po pewnym czasie stracić swoje walory estetyczne. Przyjemne w dotyku są dywaniki bawełniane, jednak trudne do utrzymania w czystości. Należy je regularnie prać, aby zapobiec pojawieniu się kolonii grzybów lub pleśni.

Kolory dywaników łazienkowych

Dywaniki łazienkowe dostępne są w przeróżnych kolorach i wzorach, więc z ich dopasowaniem do wystroju łazienki nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu. Na jaki kolor warto postawić? Dywanik łazienkowy szary, biały czy czarny to uniwersalne rozwiązanie, może wtopić się w kolorystykę posadzki lub stanowić dla niej kontrast. Czerwony dywanik sprawdzi się w nowoczesnej łazience. Zielony – mimo że uniwersalny – jest dość monotonny, wybierany jest najczęściej do białych pomieszczeń. Fioletowy i fuksja – świetnie komponują się z nowoczesnymi aranżacjami wnętrz. Turkusowy i niebieski – są wdzięczne kolorystycznie, kojarzą się z wakacjami. Różowy – sprawdzi się w sielskich aranżacjach. Oprócz jednokolorowych możemy zdecydować się na dywanik w paski, kropki czy inne wzory. Pozwalają niewielkim kosztem odmienić łazienkę i wprowadzić do wnętrza modny aktualnie akcent.

Kształty dywaników łazienkowych

Wybierając dywanik, kierujmy się wielkością łazienki. W dużym pomieszczeniu ułóżmy dywanik sporych rozmiarów – podkreśli przytulny charakter wnętrza. Pamiętajmy jednak, że w kwadratowej łazience dobrze będzie prezentował się okrągły lub eliptyczny dywanik, a w wąskich i długich lub krótkich i szerokich – prostokątny.

autor: Asia
zdjęcia: Duschy, Galicja, fotolia.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *