M jak Mrówka

Dywan na tarasie? Czemu nie!

Dywan na tarasie? Czemu nie!

Przez większość z nas taras czy balkon są traktowane jako równie ważna jak wnętrza przestrzeń mieszkalna. Takiemu myśleniu o strefach pośrednich sprzyjają różnorodne udogodnienia i wyroby dedykowane tym miejscom. Hitem ostatnich sezonów stały się tarasowe dywany.

Dywan na tarasie? Czemu nie!

O tym, że wszelkiego rodzaju tekstylia czynią przestrzeń bardziej przytulną i dodają jej ciepła nie trzeba nikogo przekonywać – wystarczy porównać pokój każdego z nas z miejscami pracy, urzędami czy bankami. Miękkie zasłony, obrusy, liczne poduchy czy narzuty oraz dywany to także dobry sposób na zindywidualizowanie aranżacji, w której wykorzystano nawet najbardziej popularne meble czy okładziny posadzkowe i ścienne. Sięgamy po nie nie tylko w stylizacjach wnętrz. Z powodzeniem stosuje się je także na balkonie czy tarasie, nawet dywany, które do niedawna identyfikowano jedynie z salonami czy sypialniami. Dzisiaj z myślą o nawierzchniach tarasowych i balkonowych producenci oferują liczne kolekcje dywanów zewnętrznych.

Dywan na taras – trwały i funkcjonalny

Przeznaczone na taras dywany muszą być odporne na warunki atmosferyczne – przede wszystkim wilgoć oraz promieniowanie UV. Pamiętajmy, że są bardziej narażone na pył i kurz, dlatego też są płasko tkane. Dywany sznurkowe produkowane w ten sposób powstają poprzez przeciąganie pomiędzy sobą włókien wątku oraz osnowy, co sprawia, że są bardzo gęste i trudniej gromadzą się na nich roztocza czy zanieczyszczenia. O ich walorach decyduje także rodzaj włókna, z jakiego są produkowane. Zazwyczaj wykonuje się je z tworzyw sztucznych – chłonąca wilgoć wełna nie sprawdza się w tych miejscach. Najczęściej wyrabia się je np. z włókien polipropylenu – materiału antystatycznego, nie przyciągającego kurzu, o który na dworze nie trudno. Wyróżnia je także doskonała sprężystość i odpornością na zabrudzenia oraz zaplamienia. Należą także do produktów wytrzymałych na ścieranie, co ma szczególne znaczenie w przestrzeni, w której poruszamy się zazwyczaj w butach. Nie straszne im również działanie wilgoci, której nie wchłaniają. Nie atakują ich grzyby, bakterie, a także mole. By dobrze nam służyły, warto ułożyć pod nimi matę antypoślizgową, która zapobiegnie przesuwaniu dywanu po nawierzchni tarasu czy balkonu.

Dywan na tarasie? Czemu nie!

Dywan na tarasie zawsze zadbany

Dywany polipropylenowe przeznaczone do użytku zewnętrznego nie tracą swoich właściwości w kontakcie z różnego rodzaju chemikaliami i rozpuszczalnikami organicznymi, dlatego są również łatwe w pielęgnacji. Będą dobrze wyglądały nawet wielokrotnie czyszczone. Płaski dywan nie przysparza także problemów podczas odkurzania, które powinno być zabiegiem pielęgnacyjnym stosowanym systematycznie.

Dywan na taras – design zawsze na czasie

Do niezbywalnych atutów dywanów zewnętrznych należy również ich wzornictwo. Przeważają nowoczesne wzory minimalistyczne często geometryczne – na bazie prostych linii, a także trójkątów, rombów czy prostokątów budujących rytmiczne kompozycje. Równie popularne są dywany zewnętrzne z uproszczonymi motywami roślinnymi, które doskonale wpisują się w naturalne otoczenie. Zazwyczaj liczba zastosowanych kolorów w designie dywanów tarasowych ogranicza się do dwóch-trzech. Dużą bazę tworzą także modele jednobarwne. Design dywanów tarasowych wyróżnia także kolorystyka – przeważają barwy bliskie naturze budujące spójną aranżację letnich salonów pod chmurką.

autor: Ania
zdjęcia: fotolia.com, stock.adobe.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *