M jak Mrówka

Drzwi do łazienki – na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Drzwi do łazienki – na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Wybierając drzwi do łazienki kierujemy się przede wszystkim ich wyglądem, I bardzo słusznie, ponieważ muszą pasować do aranżacji domu. Jednak jest jeszcze kilka kwestii, na które podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę.

Łazienka to pomieszczenie, w którym panują inne warunki niż w sypialni czy pokoju dziennym. Dlatego też drzwi do łazienki powinny być nie tylko estetyczne, trwałe, bezpieczne, a przede wszystkim zapewniać odpowiednią wentylację i prywatność.

Dobra wentylacja

Do łazienki wybieramy drzwi, które zapewnią swobodną cyrkulację powietrza – wilgoć będzie bez problemu wydostawała się na zewnątrz pomieszczenia. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że wilgoć w łazience to zjawisko naturalne – powstaje np. podczas kąpieli czy prania. Gdy nie będzie mogła „opuścić” pomieszczenia, szybko osiądzie na ścianach i suficie, skutkując rozwojem szkodliwych pleśni i grzybów. Z tego powodu drzwi do łazienki muszą być wyposażone w tuleje (okrągłe otwory umieszczone w dolnej części skrzydła), kratki wentylacyjne lub podcięcie wentylacyjne (szczelina tuż przy posadzce). To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy zależy wyłącznie od naszych preferencji. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z wymogami prawa budowlanego powierzchnia czynna otworów wentylacyjnych musi wynosić minimum 220 cm2.

Z przeszkleniami czy bez?

Gdy w pomieszczeniu znajduje się okno przez które wpada światło naturalne, to możemy zamontować drzwi pełne. W przeciwnym przypadku, dobrze jest zdecydować się na skrzydło z przeszkleniami – mogą przybrać postać pionowych pasów czy klasycznych „okienek” umieszczonych w górnej części skrzydła. Ciekawym rozwiązaniem są bulaje (okrągłe okienka), które poza tym, że dobrze doświetlają łazienkę są nowoczesne. Pamiętajmy, że w łazience chcielibyśmy mieć zapewnioną intymność, więc przeszklenia nie powinny być zbyt duże.

Drzwi do łazienki – na co zwrócić uwagę podczas zakupu

W trosce o bezpieczeństwo

Bardzo często zdarza się, że drzwi do łazienki zamykane na klucz – gwarantuje to użytkownikom poczucie prywatności. Jednak warto zadbać o to, by była możliwość otwarcia zamka od zewnątrz bez użycia specjalistycznych narzędzi czy wyważania drzwi – umożliwi nam to udzielenie pomocy w przypadku np. zasłabnięcia czy innego groźnego wypadku. Dobrym wyborem będzie więc zamek z rozetą z blokadą WC, którą otworzymy od zewnątrz nawet monetą. Ważny jest także sposób montażu drzwi. Według obowiązujących przepisów drzwi muszą otwierać się na zewnątrz łazienki – przepis ten podyktowany jest troską o nasze zdrowie, a może nawet życie. Gdyby bowiem ktoś zasłabł w łazience i pechowo upadł przy samych drzwiach, ciężko byłoby je otworzyć, by mu pomóc.

autor tekstu: Asia
zdjęcia: Porta Drzwi

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *