M jak Mrówka

Drewniana podpora dla pnączy

drewniana podpora dla pnączy

Dla pnących roślin ogrodowych potrzebne są konstrukcje tworzące stelaż. Mogą być to trejaże, pergole lub proste i łatwe do wykonania kratki wspornikowe, na których będą się wspierały pnącza. Forma podpór pozwoli ozdobić elewację budynku lub osłonić wybrane miejsce w ogrodzie.

Nieskomplikowana podpora dla pnączy, czyli tradycyjna kratka, przeznaczona jest do mocowania na elewacji, przy pergoli, trejażu lub altanie. Można przytwierdzić ją na stałe lub wygodniej zawiesić na długich hakach, które ułatwią zachowanie dystansu między konstrukcją a powierzchnią ściany. Kratkę łatwo skonstruować, gdyż wystarczy zbić drewnianą ramę z desek lub kantówek i wypełnić ją deszczułkami w pionie i poziomie lub krzyżującymi się ukośnie. Za takie wsparcie podziękują nam winorośle, powojniki, róże pnące i inne ozdobne rośliny ogrodowe.

drewniana podpora dla pnączy drewniana podpora dla pnączy

drewniana podpora dla pnączy drewniana podpora dla pnączy

Zanim nadejdzie na dobre wiosna

Drewniane podpory tak jak wszystkie elementy małej architektury ogrodowej należy odpowiednio zabezpieczyć przed wpływem warunków atmosferycznych, a w efekcie butwieniem ich naturalnego surowca konstrukcyjnego. Aby były trwałe oraz długo służyły roślinom i przy tym zdobiły przestrzeń wokół domu, wymagają najpierw impregnacji. Surowiec pokryty specjalistycznym preparatem zabezpieczającym przed biodegradacją będzie lepiej chroniony. Wybierajmy produkty nie tylko uniemożliwiające głęboką penetrację wilgoci, ale także zagnieżdżanie się drobnoustrojów i owadów. W sklepach z chemią budowlaną znajdziemy też preparaty zabezpieczające przed sinieniem drewna.

Po wyschnięciu impregnatu podporę dla pnączy należy pokryć środkiem nawierzchniowym. Możemy użyć bejcy, lakierobejcy, lakieru lub zabezpieczającej farby do drewna. Osłonią kratkę przed deszczem, słońcem i mrozem.

drewniana podpora dla pnączy drewniana podpora dla pnączy

drewniana podpora dla pnączy drewniana podpora dla pnączy

Kratka rozbudowana

Podporę tego typu możemy zamontować na elewacji domu od strony ogrodu lub przy tarasie a nawet na balkonie. Jeśli nie mamy jak zasadzić rośliny bezpośrednio w gruncie, wystarczy nabyć lub zbudować kratkę połączoną z pojemnikiem skrzyniowym. Takie rozwiązanie daje mam dodatkową możliwość przemieszczania pnączy.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest kratka harmonijkowa, którą rozstawimy na wybraną szerokość i stworzymy w ten sposób zielony parawan.

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *