M jak Mrówka

Doniczkowe rośliny zwisające z dyskretnym urokiem

Rośliny doniczkowe to nieodłączny element wystroju wnętrza. Tak jak na inne elementy aranżacji mieszkania: meble, wyposażenie, kolory, dekoracje, etc. przychodzi moda, tak też jest z roślinami doniczkowymi. Ogromną popularnością cieszą się stale rozmaite sukulenty, ale coraz częściej w katalogowych prezentacjach pojawiają się skromnie wkomponowane, ale jednak wyraźnie widoczne rośliny wiszące. Jakie odmiany domowych roślin zwisających warto wziąć pod uwagę?

fot. AdobeStock

Rośliny, których pędy lubią się płożyć, a bez podpory po prostu zwisać, mają swój niepowtarzalny walor. Ich forma pozwala zbudować zieloną przestrzeń w pionie, co przy aranżacji wnętrza ma duże znaczenie. Zwykle rośliny doniczkowe ustawiamy na parapetach, kwietnikach i półkach. Rośliny zwisające możemy podwieszać, a tym samym zagospodarować przestrzenie, w których ciężko byłoby zaproponować inny rodzaj dekoracji.

Rośliny zwisające mają wiele zalet. Większość dostępnych na rynku jest łatwa w uprawie, szybko się rozrasta i łatwo rozmnaża. Wiele odmian odgrywa również korzystną rolę w oczyszczaniu powietrza.

fot. pixabay.com

Odmiany roślin doniczkowych budujące zwisające formy doskonale prezentują się jako rośliny pojedyncze. Podwieszone w miejscu równomiernie oświetlonym będą budować dekoracyjny rozłożysty pokrój i ciekawie zagospodarować pionowy wymiar pomieszczenia. Rośliny te będą wyglądały niezwykle dekoracyjnie w pojedynczej prezentacji, ale bardzo ciekawie zaprezentują się także w kombinacji wiszących odmian, również tworząc bogate w soczyście zielony ażur – roślinne parawany. W tym wymiarze wiszące rośliny nadają się doskonale na budowanie przesłon we wnętrzu np. osadzone na metalowych kwietnikach typu kratownica.

fot. pixabay.com

Wygodne i nowoczesne sposoby montażu pozwalają nam dziś podczepić wiszącą doniczkę lub dekoracyjne wiszące kwietniki bezpośrednio do sufitu, belki stropowej czy nadokiennego gzymsu – tak by prezentacja wiszącej rośliny była efektowna i nieoczywista.

Dyskretny urok roślin podwieszanych sprawił, że postanowiliśmy zainspirować naszych czytelników ciekawymi odmianami, które z powodzeniem można wykorzystać do dekoracji nowoczesnego, ale również tradycyjnego wnętrza. To dobry czas, żeby zanim nadejdzie wiosna już teraz wprowadzić do domu odrobinę żywej zieleni.

Odmiany roślin wiszących proponowane do modnych wnętrza

Sznur pereł (Senecio rowleyanus). To według nas bezkonkurencyjna roślina ozdobna, której głównym walorem dekoracyjnym są gęste drobne zielone koraliki na długich nitkowatych łodygach. Osiągając duży rozmiar wygląda ona niezwykle efektownie, przywodząc na myśl wysypujące się wodospadem wprost z doniczki zielone koraliki. Roślina ta świetnie odnajduje się w domowych warunkach, lubi jednak słoneczne i ciepłe miejsca. Potrzebuje niewielkiej ilości wody, toleruje nawet przesuszenie. Jest niezwykłą ozdobą wnętrza szczególnie posadzona indywidualnie, ale także w towarzystwie kontrastującej z nią pokrojem liści oplątwą.

Oplątwa wisząca (Tillandsia usneoides) jest również naszym faworytem, jeśli chodzi o dobór domowych roślin o wiszącym pokroju. Oplątwy to rośliny, które nie mają żadnych wymagań, wyjątkowo wygodne w uprawie. Odmiana wisząca tworzy obfite, długie i gęste pędy o wąskich srebrzystych liściach, przypominające włochatą brodę. Oplątwę możemy umieścić nawet w pustej doniczce lub innym naczyniu i podwiesić do góry nogami. Roślina ta nie wymaga pielęgnacji poza delikatnym spryskaniem mgiełką wodą raz na dwa tygodnie. Oplątwa wisząca to niebagatelna dekoracja wnętrza, szczególnie dla leniwych.

Zwisające serca (Ceropegia woodii). To również urokliwa odmiana o niepowtarzalnym ozdobnym walorze. Tworzy długie, cienkie łodyżki w purpurowym odcieniu, na których osadzone są drobne, sercowate liście ułożone naprzeciwlegle w dość sporych odstępach. To stanowi głównie o atrakcyjności rośliny, ponieważ zwisając tworzy niezwykle dekoracyjny ażur. Roślina ta z końcem lata również kwitnie egzotycznymi w wyglądzie dzbaneczkowato-rurkowatymi, fioletowymi kwiatami. Szybko się rozrasta i w związku z tym wymaga co jakiś czas przycinania – wtedy dekoracyjnie się zagęszcza. Lubi miejsca słoneczne, delikatne nawadnianie, nie toleruje przeciągów.

Grubosz zwisający (fot. AdobeStock)

Grubosz zwisający (Hottentot). Roślina o bardzo ciekawej formie. Jej główną ozdobą jest gruba, kanciasta łodyga, którą w rzeczywistości tworzą mięsiste liście, przypominające grube talarki, ułożone ciasno jeden na drugim. Posadzony w miejscu umożliwiającym rozrost tworzy zwieszającą się formę. Wygląda niezwykle egzotycznie. Liście sino-zielone niekiedy na końcówkach przebarwiają się na czerwono. Lubi stanowiska bardzo słoneczne, jasne i i bardzo umiarkowane podlewanie.

Trzykrotka (Tradescantia fluminensis). Poza ogrodniczymi nowościami wśród roślin, którym zwisanie nadaje dodatkowego uroku są również naszym zdaniem odmiany tradycyjne. Do takich należy chociażby trzykrotka. Kiedy przygotujemy dla niej stanowisko na podwyższeniu, roślina ta szybko zacznie tworzyć długie pędy w efekcie układające się do zwisu. Na pędach tworzy dość gęsto lancetowate liście, o ozdobnym wybarwieniu – o zielono-fioletowo-purpurowym paskowaniu (w zależności od nasłonecznienia stanowiska – tam gdzie jaśniej trzykrotka wybarwia się intensywniej). Pokrój rośliny jest równomiernie rozłożysty. Jeśli zależy nam na złamaniu monotonii kolorystycznej we wnętrzu, koniecznie zaprośmy do niego trzykrotkę. Podwieszona pod sufitem zapewni ciekawy kolorystyczny akcent – ozdobny detal o kaskadowym kształcie. Trzykrotka lubi wilgoć, powinna być więc regularnie nawadniania, lubi też zraszanie. Obfite i wyraziste w kolorze ulistnienie zapewni też nawożenie w sezonie wegetacyjnym nawozem mineralnym.

Zielistka (fot. ASK)

Zielistka. Tę doniczkową roślinę zna chyba każdy, zwykle ozdabia szkoły i biura, a to głównie dlatego, że jest bardzo wygodna i łatwa w uprawie. Sama rośnie. Jest przy tym dość dekoracyjna ponieważ szybko się rozrasta budując zwarty równomierny gęsty pokrój. Jej głównym atutem dekoracyjnym są długie, lancetowate, przypominające trawę liście o jasno zielonym kolorze z wyraźnym białym lub żółtym paskowaniem. Jako roślina podwieszana prezentuje się okazale ze względu na wypuszczanie długich pędy rozłogowe na końcach których pojawiają się zawiązki nowej rośliny. Umieszczona w górnych piętrach przestrzeni mieszkalnej szybko zbuduje bardzo efektowną formę. W lecie roślina ta również kwitnie drobnymi, skromnymi białymi kwiatkami. W okresie wegetacji wymaga intensywnego podlewania, które ograniczamy w zimie. Roślinę tę bardzo łatwo rozmnażać – wystarczy odciąć wspomniane zawiązki rozłogowe i włożyć do wody lub bezpośrednio do ziemi doniczkowej.

Scindapsus. Roślina niezrównana jeśli chodzi o atrakcyjność w prezentacji wiszącej. Od zawsze oferowana w sklepach ogrodniczych jako roślina doskonała do budowania pnącej formy. Jej walorem dekoracyjnym są dość spore liście – mniej lub bardziej, w zależności od odmiany owalno-sercowate. Zwykle intensywnie zielone w równych odmianach dostają jasnych przebarwień paskowanych, nakrapianych, plamistych.

To roślina, która świetnie odnajduje się w pojemnikach wiszących, szybko odwdzięcza się długimi zwisającymi pędami gęsto porośniętymi dekoracyjnymi liśćmi. Potrafi wprowadzić do wnętrza atmosferę dżungli. Szybko się rozrasta i wymaga przycinania, ale każda odcięta gałązka to idealna nowa sadzonka, wystarczy na jakiś czas, do wypuszczenia korzeni włożyć ją do słoika lub szklanej butelki z w wodą (to może być również ładny element dekoracji wnętrza). Roślina ta lubi półcień i stanowiska niekoniecznie z najmocniejszym nasłonecznieniem. Ze względu na dekoracyjność liści warto je nawilżać zraszając. Scindapsus lubi też regularne podlewanie, najlepiej na podstawkę oraz zasilanie nawozem do roślin zielonych.

zdjęcie otwierające: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *