M jak Mrówka

Uchwyty łazienkowe – praktyczne w każdej łazience

Uchwyty łazienkowe – praktyczne w każdej łazience

Uchwyty łazienkowe są przydatne w każdej łazience. To zarówno produkty wykorzystywane do utrzymania w porządku akcesoriów higienicznych, jak i dające poczucie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom, a szczególnie pomocne wszystkim osobom mniej sprawnym. Jakie warto wybrać dla siebie?

Uchwyty łazienkowe znamy wszyscy, to montowane do ścian uchwyty na ręczniki, papier toaletowy, szczoteczki do zębów czy mydło lub płyn do kąpieli. Ale to nie jedyne akcesoria łazienkowe w formie uchwytów. Dużą grupę tworzą produkty kojarzone do niedawna jedynie z łazienkami dla niepełnosprawnych, a przecież na różnych etapach życia skorzystają z nich nie tylko osoby niepełnosprawne – w razie potrzeby chwycą się go maluchy, osoby starsze, a nawet te w pełni sił, jeśli akurat chorują lub są w gorszej kondycji. Do dyspozycji mamy uchwyty z różnych materiałów i w różnorodnych kształtach. Montuje się je w miejscach, w których wsparcie jest nam najbardziej potrzebne – to strefy kąpielowa i prysznicowa oraz sedes i bidet, ułatwiają podnoszenie się oraz wchodzenie i wychodzenie z wanny czy brodzika.

Uchwyty łazienkowe – rodzaje montażu

Uchwyty łazienkowe, których zadaniem jest pomoc w samodzielnym korzystaniu z łazienki lub tylko z niewielkim wsparciem innych osób, mogą różnić się kształtem oraz miejscem montażu. Dużą grupę tworzą instalowane do ściany lub bocznych ścianek sprzętów łazienkowych. Uchwyty tego rodzaju montuje się również do podłogi, jednak ten rodzaj ich mocowania, sprawia, że są bardziej wyraziste we wnętrzu i nadają mu charakter pomieszczenia rehabilitacyjnego. Można też wybrać uchwyty przytwierdzane zarówno do ścian, jak i podłogi. Mogą być mocowane na śruby, niektóre są jednak wyposażone w przyssawki o bardzo dobrej przyczepności.

Uchwyty łazienkowe – formy i materiały

Uchwyty różni także forma – mogą być proste, kątowe oraz zbudowane na planie łuku czy koła. Im więcej punktów podparcia daje uchwyt, tym osoba korzystająca z niego ma większe poczucie bezpieczeństwa. Elementy mają okrągły przekrój, co gwarantuje pewny chwyt. Nowością są uchwyty wielofunkcyjne – mogą one jednocześnie pełnić funkcję poręczy oraz np. drążka zestawu natryskowego, wieszaka na ręczniki, uchwytu na papier toaletowy czy półki na przybory toaletowe. Wykonywanie kilku zadań przez uchwyt nie tylko oszczędza miejsce w łazience, ale też kamufluje funkcję pomocniczą, co dla wielu użytkowników ma znaczenie psychologiczne. Niezależnie od formy uchwyty muszą być wytrzymałe na duże obciążenie, np. o udźwigu 150kg. Uchwyty łazienkowe muszą być wykonane z solidnych i trwałych materiałów. Najczęściej proponowane są wyroby stalowe. Może być to stal nierdzewna lub węglowa. Mogą być malowane proszkowo na kolor biały lub czarny. Bardzo nowoczesny design mają uchwyty czarne. Dostępne są również uchwyty z innych tworzyw.

autor tekstu: Ania
zdjęcie otwierające: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *