M jak Mrówka

Doniczki i osłonki betonowe czy betonopodobne?

Doniczki i osłonki z betonu czy betonopodobne?

Moda na stylizacje wnętrz z wykorzystaniem surowego waloru betonu nie traci na wartości. Ten ascetyczny w wyrazie materiał ma bowiem w sobie to coś – prostotę i niezobowiązujący, wpisujący się w każdy wystrój, popielaty kolor. Dodatki wnętrzarskie w postaci dekoracyjnych betonowych donic, doniczek i osłonek wieńczą popularność, a produkty z innych materiałów (nawet szlachetniejszych) specjalnie stylizuje się na zwykły produkcyjny beton.

Doniczki i donice betonowe w ostatnim czasie zawładnęły zdecydowanie modą, ale czy w związku z tym zaczęły wypierać tradycyjne donice gliniane i te z terakoty? Okazuje się, że nie do końca. W asortymencie stoisk z akcesoriami do uprawy i pielęgnacji roślin, a także do wyposażenia i urządzenia ogrodów znajdziemy bardzo wiele produktów, które do złudzenia przypominają betonowe, a w istocie są na nie stylizowane. Popularnej ogrodowej ceramice, czyli doniczkom i osłonkom wykonanym z gliny włóknistej lub terakoty nadaje się proste kształty (zwykle kubiczne, ale też walcowate, rzadziej geometryczne) oraz popielaty, mniej lub bardziej jasny kolor i charakterystyczną porowatą strukturę z przetarciami, do złudzenia kojarzącymi się z produkcyjnych, architektonicznym betonem.

Nieduże czy duże doniczki betonowe?

Drobne akcesoria do dekoracji wnętrza, do jakich należą doniczki i osłonki, wykonuje się raczej z innych materiałów. Beton architektoniczny jest bowiem materiałem ciężkim. Ponieważ jest odporny na czynniki atmosferyczne, a jednocześnie gwarantuje stabilność wykonuje się z niego raczej duże i masywne donice ogrodowe lub balkonowe, wykorzystując na potrzeby estetyki beton piaskowany lub malowany.

Doniczki betonowe na rzecz stylu

Doniczki betonowe lub stylizowane na ten materiał doskonale wpisują się w stylowe wnętrza o modernistycznym czy industrialnym sznycie, ale ze względu na swój niedominujący wygląd dopasują się do każdej aranżacji.

Modne i reprezentacyjne stają się doniczkowe ogródki składające się z kilku, kilkunastu sztuk betonowych doniczek w różnych formatach – w jednym kształcie albo o zupełnie innym, świadomie kontrastującym (jakby z innej parafii).

Bardzo efektowne są doniczki betonowe malowane częściowo. Producenci oferują takie w wersjach mniej lub bardziej eleganckich – ozdobione złotym lub srebrnym pasem czy prostym geometrycznym wzorem.

Ciekawie prezentują się również doniczki nawiązujące do betonu architektonicznego. w których wytłoczono odbito pewien motyw. Bardzo urokliwe są te, gdzie w fakturze surowego betonu odciśnięto naturalny liść lub fragment rośliny.

Doniczki betonowe, często ozdabia się również dodatkami pasmanteryjnymi, przewiązuje konopnym sznurem, rafią czy koronkową taśmą.

Ostatnio bardzo popularne stały się internetowe porady dotyczące samodzielnego wykonania doniczek z betonu. Nasi stali czytelnicy na pewno niebawem będą mogli przeczytać i poznać jeden z takich sposobów. Zachęcamy do śledzenia regularnie naszego bloga.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie tytułowe: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *