Mały domek z roślinami to niezwykle atrakcyjna dekoracja, która może upiększyć niejedno wnętrze. To propozycja wygodna, niewymagająca, polecana dla tych, którzy pasjonują się amatorską uprawą roślin, ale również dla tych, którzy nie mają czasu ani wiedzy. Z miniszklarnią jest łatwiej.
Mały otwierany szklany domek pozwala na wygodne umieszczenie roślin. Jeśli miniszklarnia ma nam służyć jako element wystroju wnętrza, warto zaprezentować w niej rośliny ozdobne, najlepiej o podobnych preferencjach.
Ozdobne miniszklarnie wykonane są najczęściej z drewnianych listewek (przypominają wtedy inspekty) albo z metalowej konstrukcji. W stabilnym szkielecie umieszczone są szyby lub pleksi, tak aby światło docierało do roślin swobodnie z każdej strony.
Zalety miniszklarni
Mini szklarnia osłania nasze rośliny przed wiatrem, chroni też przed nadmiernym odparowywaniem wody i zatrzymuje wilgoć, odpowiednio nasłoneczniona utrzymuje też wyższą temperaturę, co wpływa korzystnie na wegetację roślin. Prezentacja roślin w miniszklarni przypomina trochę dekoracyjny walor akwarium. Wymaga jednak zdecydowanie mniej zaangażowania. Doskonale prezentuje się nie tylko w pomieszczeniach reprezentacyjnych jak salon, ale również dodaje ciepłego, apetycznego charakteru w kuchni, szczególnie wypełniona gąszczem ziół.
Jeśli mamy ambicje uprawy roślin pożytecznych, ziół, kiełków czy tych o walorach zapachowych – odstraszających owady – mini szklarnia będzie doskonałym wyborem. Pozwoli nam na utrzymanie ogródka we względnym ładzie i sprawi, że czasem mniej estetyczny wygląd sadzonek w dekoracyjnym „domku” będzie ostatecznie ozdobą.
Nowoczesne szklarnie
Coraz bardziej popularne są miniszklarnie z plastiku wyposażone w różnorodne udogodnienia technologiczne, np. oświetlenie lub elektroniczne sterowanie dozowaniem wody. Te modne ostatnio w dekoratorstwie konstrukcje, pozbawione są niejednokrotnie ścianek bocznych, a dodającymi urody są właśnie elementy instalacji. Oświetlenie (zwykle ekonomiczne LED) gwarantuje naszym roślinom lepszy rozrost, a także pozwala umieścić szklarnie w nawet najbardziej zacienionym miejscu wnętrza np. w ciemnej kuchni, holu czy łazience. Nowoczesne, modne miniszklarnie wyposażone są też często w gotowe pojemniczki do sadzenia roślin (nawiązują do charakteru laboratoryjnego). Umieszczenie w takiej szklarni roślin o ubogim ulistnieniu np. odmian skalnych sprawi, że nasza kompozycja kwiatowa będzie minimalistyczna, uporządkowana, niemal jak rodem ze statku kosmicznego.
Dominika