M jak Mrówka

Dlaczego iglaki brązowieją?

Dlaczego iglaki brązowieją

Nie lubię, gdy jesienią moje iglaki, m.in. sosny, daglezje i cisy stają się brązowe i gubią igły. Podejrzewam wówczas jakąś chorobę, choć równie dobrze może to być typowe jesienne pozbywanie się starych igieł jak w przypadku sosny lub nawet wpływ czynników atmosferycznych. Trzeba się temu uważniej przyjrzeć.

Dlaczego iglaki brązowiejąTo normalne, że iglaki co roku jesienią zrzucają starsze trzy-czteroletnie igły, ogałacając się od środka, ale może to także być objawem choroby zwanej osutką sosnową (sosny), a w przypadku pozostałych iglaków niezrzucających igieł tak masowo porażenia osutką świerkową (świerki, daglezje, cisy i jodły) lub plamistością łusek żywotnika (żywotniki). Wszystkie te trzy choroby wywołuje grzyby z rodzaju Lophodermium. Nie niszczy on roślin, ale oszpeca je i osłabia. Jeśli chcemy dobrze zdiagnozować stan naszych iglaków, powinniśmy obejrzeć  opadłe igły, bo to na nich najlepiej widać objawy. Jeśli zauważymy grzybowe przebarwienia w postaci czarnych kropek poprzedzielanych kreseczkami, będzie to oznaczało, że… czas zacząć działać. Pierwsze, co powinniśmy zrobić, jeśli nie ma mrozu, to dwukrotnie w odstępach 14-dniowych spryskać opadłe igły oraz podłoże fungicydem. Opryskiwanie całych roślin lepiej przełożyć na przyszły sezon. Fungicyd lub kilka różnych fungicydów stosujemy wówczas na zmianę po kilka razy w odstępach dwutygodniowych.

A co jeśli nie ma żadnych plam na igłach? Jest więcej niż prawdopodobne, że przyczyną brązowienia i opadania igieł jest susza. Tak, iglaki cierpią z braku wody, ale ponieważ objawiają to w specyficzny sposób, np. brązowieniem igieł bądź obfitym szyszkowaniem, nie zawsze umiemy to właściwie zdiagnozować. Przed zimą warto więc obficie podlać (ok. 30 l pod roślinę) i młode i te starsze iglaki, szczególnie, jeśli zgubiły igły.

Marek

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *